DENİZLİ’DE 6 ŞİDDETİNDE DEPREM « 10Balikesir

27 Mayıs 2022 - 09:27

DENİZLİ’DE 6 ŞİDDETİNDE DEPREM

DENİZLİ’DE 6 ŞİDDETİNDE DEPREM
Son Güncelleme :

09 Ağustos 2019 - 10:44

Denizli‘nin Bozkurt ilçesinde 6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 14.25’te meydana gelen sarsıntının derinliğini 7,09 kilometre olarak belirtti. Deprem ilçede büyük paniğe yol açarken, can kaybı ve hasara ilişkin henüz açıklama yapılmadı.
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise, depremin büyüklüğünü 5.7 olarak duyurdu.

 

AFAD VATANDAŞLARI UYARDI

AFAD-TDVM’den (Türkiye Deprem Veri Merkezi) alınan verilere göre Denizli’nin Bozkurt ilçesinde 8 Ağustos saat 14.25’te Mw=6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İçişleri Bakanlığı AFAD koordinasyonunda yapılan çalışmada ilk belirlemelere göre Denizli’de 5 kişi depremden etkilendi, Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesinin üç köyündeki bazı binalar hasar gördü. AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi, konuşlanmak üzere ilçeye sevk edildi.
AFAD-TDVM’den (Türkiye Deprem Veri Merkezi) alınan verilere göre Denizli’nin Bozkurt ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin gerçekleştiği noktaya en yakın yerleşim yerinin 1.74 kilometre ile Bozkurt’un Armutalanı Mahallesi olduğu tespit edildi. AFAD Denizli ekiplerine olası takviye amacıyla AFAD İzmir ve AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birliklerinden ekipler bölgeye sevk edildi. AFAD Bursa Arama Kurtarma Birliği’nin yanı sıra AFAD Muğla, Burdur, Manisa ve Isparta müdürlükleri teyakkuza geçirildi.
Yer kabuğunun 7.09 kilometre altında gerçekleşen deprem sonrası AFAD Denizli’nin yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 4.5G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak yaşanan olumsuzluk olup olmadığı tespit ediliyor. Deprem, Denizli’nin yanı sıra Aydın, Burdur, İzmir, Afyonkarahisar, Antalya ve yakın çevrede hissedildi. AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay ekipleri bölgeye sevk edildi.
Afad’dan şu uyarılar yapıldı: “Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Doğal gaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.”

 

DEPREMDE BİNALAR HASAR GÖRDÜ

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğünde deprem sonrası İçişleri Bakanlığı AFAD koordinasyonunda çalışmalar sürüyor. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, depremin meydana geldiği bölgeye intikal ediyor. İlk belirlemelere göre 23 kişinin hastanelere başvurduğu depremde, Afyonkarahisar Dazkırı’nın üç köyündeki ve DenizliÇardak’taki bazı binalar hasar gördü. AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi, konuşlanmak üzere ilçeye gidiyor.
İlk belirlemelere göre depremden sonra Denizli, Isparta ve Afyonkarahisar’da 23 kişi hastanelere başvurdu. Depremde, Afyonkarahisar Dazkırı’nın Kızılören, Yüreğir ve Darıcılar köyü ile Denizli Çardak’taki bir cami, iki ahır ve kullanılmayan iki ev hasar gördü. Denizli, Manisa, Muğla ve Afyonkarahisar’daki AFAD Bölgesel Lojistik Merkezleri olası ihtiyaç için teyakkuz halinde bulunuyor.
Bölgedeki çalışmalarda AFAD Denizli ekiplerini takviye etmek üzere AFAD İzmir ve AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birliklerinden ekipler yola çıktı. AFAD Bursa Arama Kurtarma Birliği’nin yanı sıra AFAD Muğla, Burdur, Manisa ve Isparta müdürlükleri de teyakkuza geçirildi. AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılay’ından ekipler ve keşif için Emniyet Genel Müdürlüğünden bir helikopter bölgeye sevk edildi.
Deprem sonrası AFAD Denizli’nin yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 4.5G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak yaşanan olumsuzluk olup olmadığı tespit ediliyor. Deprem, Denizli’nin yanı sıra Aydın, Manisa, Isparta, Burdur, İzmir, Afyonkarahisar, Antalya ve yakın çevrede hissedildi.

 

DENİZLİ DEPREMİNDEN 6 DAKİKA ÖNCE 4.8 ŞİDDETİNDE DEPREM OLMUŞTU

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdür Vekili Prof. Dr. Ali Pınar, İzmir ve Denizli’de yaşanan depremlerin ardından açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Pınar açıklamasında, “5.7 büyüklüğündeki depremden yaklaşık 6 dakika önce 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi” dedi.
İzmir’de bugün öğle saatlerinde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Daha sonra da Denizli’de saat 14.30 sıralarında 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremlerin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdür Vekili Prof. Dr. Ali Pınar basına açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ali Pınar yaptığı açıklamada, “Denizli’nin Bozkurt ilçesi yakınlarında ve köylerini etkileyen oldukça şiddetli sayılabilen bir deprem meydana geldi. 14.25’te 5.7 büyüklüğünde meydana geldi. Yapılan incelemeler sonucunda hareket eden fayın düşey atımlı fay olduğu anlaşıldı. Düşey atımlı faylar bölgenin karakteridir aslında. O bölgede genelde eğim atımlı, düşey atımlı dediğimiz faylar. 6 civarında depremler sık sık meydana gelmektedir. En son deprem yine bu bölgede Acıpayam ilçesine yakın 20 Mart’ta 5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Bu da birebir aynı depremin bir başka bölgede biraz daha kuzeyinde meydana geldi. Depremden sonra olağan akış artçı depremlerdir bunları izlemeye devam ediyoruz. Büyüklüğü nispeten biraz daha artmaktadır. 4’ten büyük artçı deprem meydana geldi. Bunları bir süre daha izleyeceğiz. 5’e yakın civarında da olasıdır.

“5.7 büyüklüğündeki depremden yaklaşık 6 dakika önce 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi” diyen Prof. Dr. Pınar, “Bu deprem 5.7 büyüklüğündeki depreme çok yakın bölgede meydana geldi. Dolayısıyla gerek depremin büyüklüğü gerekse yer itibariyle bu deprem öncü şok olarak nitelendirilmektedir. Ancak günümüzde depremin öncü şok olup olmadığını ancak bu depremden daha büyük bir deprem olduktan sonra anlayabiliyoruz. Dolayısıyla bu depremden sonra daha büyük bir deprem olup olmayacağını söylemek için günümüzde herhangi bir yöntem veya teknoloji yok. Ancak 5.7 büyüklüğündeki depremlerden sonra artçı depremler belli bir süre daha devam etmektedir. Bu artçı depremler genelde birkaç hafta, bir aya kadar devam edebilmektedir.

Depremden sonra yapılan çalışmalarla ilgili konuşan Prof. Dr. Pınar, “Depremle ilgili bilgi birikimimiz devam etmektedir. Özellikle artçı depremlerin çözümü, artçı depremler nerede, hangi büyüklükte meydana geldiği izlemekteyiz ve bunlar değerlendirilmektedir. Rapor yazım aşamasında. Sanırım çok kısa bir zaman sonra bunu basınla paylaşacağız yazılı olarak” ifadelerini kullandı.

 

SAĞLIK BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “27 vatandaşımız depremden etkilenmiştir” dedi.
Sağlık Bakanı Koca, Denizli’deki depreme ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, “Merkez üssü Denizli’nin Bozkurt ilçesi olan 6 büyüklüğündeki deprem, Isparta, Denizli, Afyon ve Burdur’da hissedilmiştir. Bu illerimizde toplam 27 vatandaşımız depremden etkilenmiştir. Yüksekten atlama ve panik sebebiyle hafif yaralanan 5 vatandaşımızın genel durumu iyidir. Deprem bölgesinde etkilenen başka vatandaşımız olup olmadığını tespit etmek üzere görevlendirdiğimiz ekiplerimiz, 22 adet ambulans ile bölgeyi taramaktadır. Ayrıca Çardak Devlet Hastanemizin yanında çadır poliklinik kurmaktayız. Hastanede herhangi bir hasar olmamakla birlikte tedbiren kurulan çadır poliklinik, yaklaşık 1 saat sonra vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacaktır. Bölgede yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.