ENSAR AYTEKİN: BU KÖTÜLÜĞÜ DURDURMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞU « 10Balikesir

16 Ocak 2022 - 14:07

ENSAR AYTEKİN: BU KÖTÜLÜĞÜ DURDURMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞU

ENSAR AYTEKİN: BU KÖTÜLÜĞÜ DURDURMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞU
Son Güncelleme :

23 Eylül 2021 - 14:40

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, TBMM Başkanlığına sunduğu dilekçe ile ‘uyuşturucu ile mücadele komisyonu’ kurulmasını teklif etti. Ensar Aytekin konuya dair yaptığı açıklamada, “Ülkemizde madde kullanımı ne yazık ki 9 yaşa kadar indi. 3 milyon vatandaş tehdit altında. Okul önlerinde, çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyalleştiği alanlarda kol gezen bu kötülüğü durdurmak hepimizin sorumluluğu” dedi. Aytekin, araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 

“Uyuşturucu madde bağımlılığı Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Bulunduğu jeopolitik konum gereği küresel uyuşturucu trafiğinin geçiş güzergâhında yer alan Türkiye, uyuşturucu bağımlılığı konusunda da ciddi sorunların yaşandığı bir ülkedir. Genel yaş gruplarında 9 yaşına kadar indiği tespit edilen uyuşturucu madde kullanımı, 3 milyon insanın hayatını etkisi altına alan ülke çapında büyük bir sorundur.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle yürüyen, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) projesinin çıktılarına bakıldığında 15-16 yaş arasında esrar dâhil olmak üzere hayatında bir kez uyuşturucuyu deneyenlerin oranı %1.5 olarak ifade edilmektedir.

 

TÜRKİYE UYUŞTURUCUYA BAĞLI ÖLÜMLERDE AVRUPA BİRİNCİSİ!

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Suçla Mücadele Dairesi verilerine göre Türkiye uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa birincisidir.

Son zamanlarda çeşitli kişilerin yaptığı beyanlarda dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye uyuşturucu sevkiyatı yapıldığı ifade edilmektedir. Bu iddiaların her yönüyle araştırılması yetkililerin asli görevidir. Türkiye’de uyuşturucu ile mücadele konusunda çok sayıda kurumun görevli olması kamu yönetimi temel prensiplerinden olan tek merkezcilik ilkesinin de devre dışı kalmasına ve yetkilerin suiistimal edilip, uyuşturucuyla mücadelenin bürokrasiye takılmasına sebep olmaktadır. Yapılan operasyonlarda çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirilmiş olsa da yurttaşların aklında “peki ya yakalanamayanlar?” sorusu kalmaktadır.

 

ANAYASAL SORUMLULUK BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ

Türkiye Cumhuriyet Anayasası’nın 58. Maddesinde “devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm doğası gereği devlete sorumluluk yüklemektedir.

 

AİLELER SESİNİ DUYURMAK İÇİN ÇABALIYOR

Ülkemizde özellikle kimyasal uyuşturucu formu olan “metamfetamin” maddesi hızla yayılım göstermekte, maddenin verdiği zararlar aileleri de ciddi şekilde mağdur etmektedir. Balıkesir ili Edremit ilçesinde bu maddenin yarattığı mağduriyetler son 3 ayda sıklıkla ülke gündemine düşmüştür. Uyuşturucu parası bulamadığı için ailesini katleden bağımlı, bağımlı bireyini kurtarmak için şehir merkezinde eylem yaparak sesini duyurmak isteyen gelin ve kayınvalidesi haberleri yalnızca bunlardan iki tanesidir.

Ülkemizin sınırlarından kaçak geçişlerin arttığı bu günlerde, uyuşturucu tacirlerinin de bu yollarla ülkemize madde soktuğu yönünde bulgular ortaya çıkmıştır.

Özetle Türkiye’nin bir uyuşturucu gerçeği vardır.  Bu kanayan yaranın etkilerinin araştırılması, alınacak tedbirlerin belirlenmesi için Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.