EYBEK’TE RES PROJESİNE DANIŞTAY FRENİ « 10Balikesir

23 Temmuz 2024 - 14:43

EYBEK’TE RES PROJESİNE DANIŞTAY FRENİ

EYBEK’TE RES PROJESİNE DANIŞTAY FRENİ
Son Güncelleme :

16 Şubat 2022 - 19:52

169 defa

Kazdağları’nın bir parçası olan Eybek Dağı’nda Polat Enerji A.Ş’nin rüzgar enerji santralleri projesi, Danıştay 6. Dairesi tarafından bozuldu.

 

Danıştay 6. Dairesi karar açıklamasında, “Eksik bulunan nihai ÇED raporu esas alınarak tesis edilen dava konusu, “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararında hukuka uyarlık, davanın reddi yolundaki temyize konu İdare Mahkemesi kararında hukuki isabet bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanılarak, temyize konu olan Balıkesir 1. İdare Mahkemesi’nin kararının bozulmasına karar verdi.

 

EDÇEP Sözcüsü Kubilay Öztürk: ‘Haklıydık ve Kazandık’

Edremit Çevre Platformu Sözcüsü Kubilay Öztürk yargı kararına ilişkin, “Hepimizin gözü aydın. Eybek’te yapılmak istenen RES projesini Danıştay 6. Dairesi bozdu. Ormanımızı ve dağımızı talancılara karşı korumayı başardık. Emeği geçen tüm doğa dostlarına, avukatlarımıza teşekkürler. Haklıydık ve kazandık” ifadelerini kullandı.

 

 

RES PROJESİNDE NELER YAŞANDI?

RES projesinin ÇED süreci 2017 yılında başlamıştı. 25 Ekim 2018 tarihinde ise yapılmak istenen halkı bilgilendirme toplantısı ise çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve halkın protestoları sonucu engellenmişti.

Edremit Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Kazdağı Koruma Derneği, EMARÇEB ve vatandaşlardan oluşan 15 gerçek ve tüzel kişi tarafından, ‘Duygu Rüzgar Enerji Santrali Projesi’ için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu” kararının iptali için dava açılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de EDÇEP, Ayvalık Tabiat Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Artur Çevre Platformu, Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği, Edremit Eğitimsen, Akçay Bisiklet Grubu davacı dernek ve muhtarlar geniş katılımlı bir protesto gerçekleştirmişti. Protestoya katılan vatandaşlar rüzgar enerjisine karşı olmadıklarını, ancak Eybek gibi bir dağda ormanların kesilerek orman bütünlüğünün bozulmasına karşı olduklarını belirtiyordu. Uzmanlar orman bütünlüğünün bozulması ile birçok su alanının yok olacağı ve zeytin ağaçlarının zarar göreceğini söylüyor.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.