DALYAN’IN PEŞİNİ BIRAKMIYOR « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 18:21

DALYAN’IN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

DALYAN’IN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
Son Güncelleme :

12 Ocak 2022 - 20:10

171 defa

YÜCEL YILMAZ’IN YENİ PLANI, ZEYTİNLİ ARITMA TESİSİNİN ARSASINI İMARA AÇMAK

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ne yapıp edip Zeytinli’de Hazine’den tahsisli alanı bir şekilde imara açmanın derdinde. Karşısında güçlü bir kamuoyu oluşunca Dalyan konusunu pek gündeme getirmemeye çalışan Başkan Yılmaz, arkadan dolanıp iki puan almanın hesaplarını yapıyor. Hedef plan, Zeytinli’deki arıtma tesisini Çıkrıkçı’ya tahsisli 111 dönümlük tarım alanına taşıyıp, mevcut arıtmanın arazisinde yeni imar planları hazırlamak.

MEVCUT arıtma tesisini yerinde yenileyip güçlendirmek yerine, tarımsal faaliyet yapılan araziye taşıma isteği, pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Bütün enerjisini emlak, imar, inşaat işleri için harcayan Başkan Yılmaz, bölgede önemli miktarda bir arazinin hassas alana dönüştürülmesini de pek önemsemiyor gibi. Edremit Belediyesi’ne ait 111 dönümlük tarımsal alanı gözüne kestiren Yücel Yılmaz, Edremit Belediye Meclisi’nden de olur almak için Başkan Hasan Arslan’la sıkı temasta. Hasan Arslan’ın da bu fikre sıcak baktığı ileri sürülüyor.

 

 

 

ARITMANIN YERİNE İMAR, TARIM ARAZİSİNE ARITMA!

 Cin fikirli Büyükşehir yönetiminin imar emlak işlerinde son raund…Ve bu fikre sıcak bakan Edremit Belediyesi yönetimine dair…

 

 

BÜYÜKŞEHİR  Belediyesi’nin imar ve emlak iştigaline bakınca..

İnsanın, ‘Büyükşehir Emlak İnşaat Ticaret Taahhüt A.Ş.’ diyesi geliyor!

Gözünü açıyorsun imar, kapatıyorsun emlak işleri.

Yücel Yılmaz bir nevi müteahhit.. Aynı zamanda emlak spekülatörü!

Sürekli imar değişiklikleri, yeni imar alanları, emlak değerlemeleri, arsa satışlarıyla gündeme gelince Büyükşehirimiz.. Sevgili Başkan’ın boynuna böyle bir yafta asmak farz oluyor…

 

***

LUNAPARK arsasının satışını konuşurken, Edremit Körfezi’nde enteresan arazi takasları, yer tahsisleri gündeme geliyor.

İşte yepyeni, nur topu gibi bir emlak muhabbeti…

 

***

 

TARIMSAL ALANDA ARITMA TESİSİ YAPMA PLANI

DALYAN  sazlığı tarafında, Edremit Süs Bitkileri OSB için ayrılan arazinin hemen dibinde, 111 küsur dönümlük bir arazi var. Hayli büyük bir yer.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bu araziyi gözüne kestirmiş.

Arazi Edremit Belediyesi’ne ait.

2019’da Çıkrıkçı Köyü’nün tarımsal üretim alanı olarak tahsis edilmiş. Ada numarası 199, parsel numarası 11. Parsel Sorgu’da adresi, adayı, paftayı yazın; arazinin yerini, konumunu, büyüklüğünü göreceksiniz.

Edremit Belediyesi, köyün tarımsal kalkınma kooperatifine vermiş burayı. Yirmi yıl mı dediler, yirmi beş yıl mı; işte o kadar süreyle köyün kullanımına tahsis edilmiş.

Büyükşehir Yasası çıkınca, menkul ve gayrimenkullerin paylaştırılması işlemi sırasında, bu arazi Edremit Belediyesi’nde kalmış.

Arazinin tarımsal amaçlı değerlendirilmesi, Çıkrıkçı’daki kooperatifin kullanımına verilmesi fikri, bir seçim vaadi. Belediye Başkanı Hasan Arslan’ın sözü yani.

Buraya kadar sıkıntı yok.

Sıkıntı, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni emlak – imar planı…

 

***

ARITMADAN BOŞALACAK YERİ NASIL DEĞERLENDİRECEKLER?

NEDİR  o plan?.. Bu arazi Büyükşehir’e ya da BASKİ’ye devredilecek.. Derenin diğer tarafındaki arıtma tesisini 111 küsur dönümlük araziye taşıyacak.

Arıtma taşınınca ne olacak?

Kesin Korunacak Hassas Alan içinde kalan arıtma arsası muhtemelen yeni bir imar planıyla konut – turizm – ticaret alanı olarak tescillenecek. Sonra, dik binaları, yap villaları.

Daha doğrusu, Zeytinli’de Hazine’den şerhli devralıp parsel parsel satmayı planladıkları bölgede kalan bu 57 küsur dönümlük arıtma arazisi muhtemelen inşaat emlak yatırımcılarına satılacak.

Büyükşehir Belediyesi hem 111 küsur dönüm yeri kendi uhdesine almış olacak, hem de arıtmanın arazisinden kâr sağlayacak.

Güzel iş değil mi?

 

***

EDREMİT halkının kazancı ne olacak bu işten?

Hani arazi Edremit Belediyesi’ne ait olduğuna göre, otomatikman Edremit halkının malıdır.

Tasarruf sahibi Edremit Belediyesi ne yapıyor?

“Biz bu işte kamu yararı görmüyoruz” demiyor. Edremit Belediye Meclisi’nin gündemine getirilen konu Varlıkları Değerlendirme Komisyonu’na havale ediliyor.

Meclis’ten nasıl bir karar çıkacak bilemiyoruz. Edremit halkı yararına olmadığını düşünen Meclis üyeleri itiraz edecektir. Yalnız Başkan Hasan Arslan’ın konuya sıcak baktığı bir ortamda, herhalde oy birliğiyle “verelim” denilebilir.

 

***

EDREMİT OSB’Yİ DE İPTAL EDEBİLİRLER!

TARIMSAL  faaliyetler için tahsis edilen arazinin yanından başlayıp, Akçay – Ören yoluna kadar sınırı olan OSB arazisi var bir de. 640 küsur dönüm bir alan. Arazinin dolgusu yapılıyordu.. Büyükşehir Belediyesi dolgu çalışmalarını durdurdu.

Sonuçta orası sulak alandı; molozun hafriyatın getirilip oraya dökülmesine bölge halkı karşı çıktı. Kamuoyu oluştu.. Tepkiler arttı.. Sulak alan bölgesinde yaşayan canlıların yaşam alanlarının yok edildiği, çöpün molozun buraya döküldüğü eleştirileri Büyükşehir’e geri adım attırdı.

Ama sonuçta orada bir OSB arazisi var. Çok sürpriz bir değişiklik olmazsa, Edremit’in OSB’si burada yükselecek.

Sürpriz bir değişiklik olabilir mi?

Büyükşehir Belediyesi’nin kapalı kapıları arkasında “OSB’yi başka yere yapalım” düşüncesinin tartışıldığını duyuyoruz. Yani böyle bir hedef plan da var sanki.

Bu konu sonraki iş.. Asıl mevzu arıtma.

 

***

MEVCUT ARITMAYI YENİLEYİP GELİŞTİRSENİZ OLMUYOR MU?

ÇIKRIKÇI  halkının kurduğu kooperatifin ekip biçtiği araziyi tarımsal faaliyetlerden koparıp, arıtma tesisi için kullanmak doğru bir plan mı?

Diyelim ki arıtmayı oraya taşıdılar; nasıl bir arıtma tesisi olacak?

Haydi onu da yaptın.. Tesis çalışana kadar bölgenin atığı, kanalizasyonu nereye boşaltılacak?

Bittabi denize… Derin deşarj diyorlar ya, öyle işte.

En önemlisi, taşınacak arıtmanın yeri için neyi planlıyorlar?

Mevcut arıtma tesisini yerinde yenilemek, geliştirmek mümkün değil mi?

Kapasitesi ne olacak; kış nüfusuna göre yapıp, yazın denize mi boşaltılacak?

Biyolojik mi olacak, kimyasal mı? İleri derecede mi olacak, mevcutla mı idare edilecek?

Bunları da öğrenmek ister kamuoyu.

 

***

EDREMİT BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN DİKKATİNE…

EDREMİT  Belediyesi, “biz size daha uygun bir noktada arıtma yeri gösterelim” diyebilir mi?

Öyle ya, arıtma ille de orada olacak diye bir kural yok.

Arıtmadan boşalacak yer için yeni imar düzenlemesi yapılınca.. O boşluk da inşaatlarla dolacak haliyle.. Sonra yavaş yavaş, tırnaklıya tırnaklıyaZeytinli’deki Hazine arazisine doğru bir ilerleyiş…

Hassas alan olarak tescillemek de yetmiyor yani.

Yönetenler, “biz buradan imar rantı elde edeceğiz” diyorsa, mutlaka bu amaca ulaşmak için bir formül buluyorlar!

Edremit Belediyesi’ni yönetenler ve Meclis üyelerinin, Edremit halkının çıkarına ters düşecek bir karar vermeyeceklerini umuyoruz.

Bu formülün kamu yararına uygun olduğunu düşünen, savunan, iddia eden varsa.. Gelip bize anlatsın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.