Haddinizi bilin, Devletin işine karışmayın! « 10Balikesir

26 Eylül 2021 - 13:06

Haddinizi bilin, Devletin işine karışmayın!

Haddinizi bilin, Devletin işine karışmayın!
Son Güncelleme :

25 Haziran 2021 - 13:24

40 views

 

AYVALIK Cunda’da Sahil Güvenlik Komutanlığı için büyükçe bir komuta merkezi yapılacak.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve azımsanmayacak bir kitle, “komutanlık binasını buraya yapmayın, zaten şuncacık bir balıkçı barınağımız var, onu da yok etmeyin” diyor ve projeye karşı çıkıyor.

Geçen gün ada merkezinde basın açıklaması yaptılar; neden istemediklerini gerekçeleriyle anlattılar.

 

***

BELEDİYE Başkanı Mesut Ergin, “Cunda’nın silüeti bozulacak, ada trafiği etkilenecek, kent dokusu olumsuz etkilenecek, burası sit alanı, adada bu büyüklükte bir bina mevcut değil” diyor.

Ayrıca sosyolojik, ekolojik, korumacılık ilkeleri, planlama teknikleri ve güvenlik açısından uygun olmadığını ileri sürüyor.

Sahil Güvenlik binasının Ayvalık’ın açık deniz tarafında inşa edilmesinin daha mantıklı olacağını düşünüyor.

Ayvalık’taki çeşitli sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar da bu görüşü destekliyor.

 

***

CUNDA, bölge turizminin en gözde noktası. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölge.

Sahil Güvenlik’e ait botlar, tekneler, gemiler yıllardır adada demirliyor.

Şimdi oraya bir komuta merkezi yapılması gündemde.

Zaman zaman sokaklarında dolaşalım, ada dondurması yiyelim, fotoğraf çekelim, sahilde yürüyelim diye gideriz biz de herkes gibi.

Bazen iskele tarafında yoğunluk olur.

O yoğunluk, Sahil Güvenlik timlerinin Ayvalık bölgesinde yakaladığı, boğulmaktan kurtardığı kaçak göçmenlerin yoğunluğudur.

Düşünsenize.. Siz ailenizle, dostlarınızla ada havası soluyup dondurma yalıyorsunuz..

Onlarca insan, dandik şişme botlarla karşı kıyıya kaçmak isterken geri itiliyor; bizimkiler gidip kurtarıyor.

Yarı aç, yarı çıplak, sırılsıklam haldeki bu insanlar, yeni bir yaşam umuduyla çıktıkları kaçak göç yolunda yakalanıyor, kurtarılıyor ve adaya getiriliyor.

İskelede balık istifi halde bekliyorlar.

Adadaki meraklı kalabalığın gözleri önünde yaşanıyor bu dram.

İnsanın içi burkuluyor.

Hep düşünürüz; daha görünmez bir yerde konuşlansa Sahil Güvenlik.. Bu göçmenler kurtarıldıktan sonra oraya getirilip işlemleri yapılsa.. Yerli yabancı binlerce insanın gözü önünde yaşanmasa…

 

***

TABİ Sahil Güvenlik’in işi yalnızca kaçak göçmenlerle sınırlı değil. Kaçak geçişler, deniz kontrolü, kıyı emniyeti, kaçakçılık vesaire pek çok işleri var.

Ama bir de Cunda’nın tarihi dokusu, doğallığı, turistik özellikleri, denizi, sahili ve en önemlisi gastronomisi var. Adayı, Sahil Güvenlik yoğunluğuna hapsetmek, tüm bu özellikleri tüketebilecek bir sonuç oluşturmaz mı?

Bir yanda turizm, bir yanda aksiyon.

Mesut Ergin’in söylediği gibi, denizin açık tarafında, uygun görülecek bir alanda konuşlandırılabilir bu komuta merkezi.

 

***

DEVLET karar verir, projelendirir, uygular. Ne ki, projenin uygulanacağı yerin sakinleri de yurttaş sorumluluğuyla bir şeyler söyleyebilmeli.

“Devleti yıpratmayın, haddinizi bilin” çıkışı yerine, “bu işin olurunu olmazını birlikte konuşalım” diyebilmeli devlet!

 

***

AYVALIK Belediye Başkanı ve halkın “buraya yapmayın” diye karşı çıkması, onların devletin itibarını zedelediğinin göstergesi değildir. Güvenliği zaafa uğratma girişimi değildir.

İyi niyetli bir taleptir yalnızca.

Bu noktada Vali Hasan Şıldak’ın Ayvalık’taki ağaçlandırma etkinliğinde “haddinizi bilin” çıkışı ilçe halkını ve ilçeyi yönetenleri üzmüş olmalı.

 

***

Şöyle diyor Vali Hasan Şıldak:

Bazı yerlerde, bazı haber ve iddialar ortaya atılıyor. Lütfen bu konularda görüş sahibi olmadan önce, bilgi sahibi olmaya dikkat edelim. Devletimizin yaklaşımına kurumları olarak dikkate almaya çalışalım. Yoksa diğer hususlar devletin kurumlarını yıpratıcı bir mahiyet alabilir. ‘Filanca kurumun binası burada olmasın’ derken, bunun bir temeli olması lazım. Devlet bir iş yapacağı zaman herkese sormak zorunda değil. Soracağı konular da vardır. Ama hiç sormadan da bir şeyi yapacaksa da yapar. Devlet olmanın gereği budur. Devlet bir otorite kullanmaktadır. Hele hele güvenlik ile ilgili konularda, her şeyi sorup danışmak zorunda da değildir. Devlet neyin ne olacağını en iyi şekilde bilir. Bu konularda kimsenin haddini aşmasını da istemeyiz. Tavsiye de etmeyiz. Bu itibarla bu konudaki düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak ve Ayvalık kamuoyunun bilgisine sunmak isterim. Kapımız her zaman, her düşünceye açık. Ancak, devletin itibarına, hele de güvenlik birimlerimizi zafiyete uğratacak girişimlere hiçbir zaman müsaade etmeyeceğimizi de ifade etmek isterim.”

 

***

DEVLET, vatandaşının talebini, isteğini, şikayetini dinler.

Haklılığını, haksızlığını inceler, değerlendirir, ona göre karar verir.

Vatandaş, otoriter devletin tebaası değildir; yurttaştır, bireydir, örgütlü toplumdur.

Güvendiği, sığındığı, vergi ödediği, koruduğu, savunduğu devletin kendisini dinlemesini, sesini duymasını bekler.

Her karşı çıkışı ihanet, itibarsızlaştırma girişimi vesaire diye adlandırmak sağlıklı bir iş değil.

Hem “haddinizi bilin, devletin işine karışmayın…”

Hem “kapımız her düşünceye açık…”

Olmaz yani.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.