HAFTAYDI.. GÜN OLDU.. ŞİMDİ SAATE İNDİRGEDİK! « 10Balikesir

26 Mayıs 2024 - 15:05

HAFTAYDI.. GÜN OLDU.. ŞİMDİ SAATE İNDİRGEDİK!

HAFTAYDI.. GÜN OLDU.. ŞİMDİ SAATE İNDİRGEDİK!
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2018 - 11:02

Alaca Mescit’te 41 Bayrak Adam’ın toplanarak 16 Mayıs 1919’da Balıkesir’de işgale karşı başlattıkları mücadeleyi Kuva-yı Milliye Haftası olarak kutluyorduk. Adnan Menderes Mahallesi’nde Kuva-yı Milliye adına bir anıt yaptık, Alaca Mescit’i tarihsel bir mekan olarak hafızalara kazıdık, Balıkesir’in Kuva-yı Milliye’nin başkenti olduğunu cümle aleme duyurduk. Ama sonra ne olduysa oldu, bir hafta süresince çeşitli etkinliklerle kutlanan Kuva-yı Milliye Haftası bir günle sınırlandırıldı. Ve en son Kuva-yı Milliye Saati’ne indirgedik. Kuva-yı Milliye Anıtı’nda iki klişe konuşma, bir iki şiir, saygı duruşu ile Kuva-yı Milliye’nin başkentine hiç yakışmayan yasak savmalarla Balıkesir’in adını öne çıkarmaktan uzak ve sığ bir programla işi bitirdik…

 

BALIKESİR’in milli mücadele dönemindeki yeri ve konumunun ön plana çıktığı Kuva-yı Milliye Günü düzenlenen kısa pas bir törenle kutlandı. Bu yıl 17.’si düzenlenen Kuva-yı Milliye Günü’nde, Adnan Menderes Mahallesi’ndeki Kuva-yı Milliye Anıtı’nda tören düzenlendi. Anıtta düzenlenen törene Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir, siyasiler, protokol üyeleri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan törende Kuva-yı Milliye Anıtı’na çelenk konuldu. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu günün anlamına binaen bir konuşma yaptı.

 

HAFTA OLARAK KUTLUYORDUK

Kuva-yı Milliye Haftası, 17 yıl önce kutlanmaya başlandı. Balıkesir’in milli mücadeledeki öneminin öne çıkarıldığı hafta süresince çeşitli etkinliklerle Kuva-yı Milliye vurgusu yapıldı. Bu uğurda Balıkesirliler’den toplanan yardımlarla Adnan Menderes Mahallesi’ndeki Kuva-yı Milliye Anıtı inşa edildi. İlk yıllardaki kutlamalarda Alaca Mescit’in tarihi konumuna dikkat çekildi, burada çeşitli etkinlikler düzenlendi, mevlit okutuldu, lokmalar döküldü. Atatürk Parkı’nda ise Kuva-yı Milliye adıyla Balıkesir’in tüm özelliklerinin sergilendiği fuarlar açıldı. Hafta boyunca uzman tarihçiler, araştırmacılar bu konuda konferanslar verdi, çeşitli konserler, halk oyunları gösterileriyle Kuva-yı Milliye taçlandırıldı.

 

İSTİKLAL MADALYASI İSTEMİŞTİK

Bu arada tıpkı Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa gibi Balıkesir’in de milli mücadelede etkili bir şehir kimliği taşıdığı vurgusuyla istiklal madalyası verilmesi talep edilmiş, bu konuda TBMM Başkanlığı’na kanun teklifleri verilmişti. Balıkesir’in İstiklal madalyası talebine bugüne kadar bir karşılık verilmedi. Bu talep sonraki yıllarda unutuldu, gündemden düştü.

Sadece İstiklal madalyası değil, Kuva-yı Milliye’nin kendisi de geri plana atıldı. Hafta olarak gerçekleşen kutlamalar günle sınırlandırıldı. Bir haftaya yayılan kutlama etkinliklerinin yerini, bir güne sığdırılan programlar aldı. Son birkaç yıldır ise Kuva-yı Milliye Günü kutlanmış olmak için kutlanıyor gibi. Bir anlamda yasak savılıyor.

 

KUVA-YI MİLLİYE SAATİNE DÖNÜŞTÜ

16 Mayıs’ta Kuva-yı Milliye Anıtı’nda düzenlenen tören bu gerçeği gözler önüne serdi. Protokol üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen törende, klişe birkaç cümleyle Balıkesir’in milli mücadeledeki önemine değinildi, çelenkler sunuldu, tören sona erdi.

Yani Kuva-yı Milliye kutlamaları saate indirgendi.

Balıkesir’e değer katan, tarihsel önemini ortaya koyan, ulusal boyutta Balıkesir’i öne çıkaran böylesine önemli bir organizasyonun saatle sınırlandırılmasına anlam verilemiyor. Her fırsatta Balıkesir’in Kuva-yı Milliye Şehri olduğunu söyleyen atanmış ve seçilmiş yöneticilerin kısa pas bir çelenk koyma töreniyle bu konuyu geçiştirmeleri duyarlı kamuoyunun tepkisini beraberinde getiriyor.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.