HAVUTÇA BONZAİ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ « 10Balikesir

26 Mayıs 2024 - 15:03

HAVUTÇA BONZAİ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

HAVUTÇA BONZAİ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ
Son Güncelleme :

26 Aralık 2017 - 1:20

CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, gençleri ölüm tuzağına çeken bonzai adlı sentetik uyuşturucu maddesine karşı gerekli önlemlerin alınması için TBMM Başkanlığına konuyla ilgili araştırma önergesi verdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, gençleri ölüm tuzağına çeken bonzai adlı sentetik uyuşturucu maddesine karşı gerekli önlemlerin alınması için TBMM Başkanlığına konuyla ilgili araştırma önergesi verdi.

CHP Vekili, büyük şehirler başta olmak üzere birçok kentte gençlerin bu madde yüzünden yok olup gittiğini ailelerin ise bu sorunla başa çıkamadığını belirti.

Konuyu Meclise taşıyan Havutça, uyuşturucu maddelerinin sosyal medya üzerinden gençlere çok rahat bir şekilde satıldığını, son yıllarda kullanan kişinin hayatını karartan sentetik uyuşturucu ‘bonzai’ye karşı tıp dünyasının elinden bir şey gelmediğini ifade etti.

Havutça, ‘K2’ ve ‘Spice’’ adıyla bilinen ‘’bonzai’’ adlı uyuşturucu maddesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi;

“Son dönemlerde birçok kentimizde ölüm ve intihar vakalarıyla karşımıza sıkça çıkan, uluslararası polis literatüründe ‘K2’ ve ‘Spice’’ adıyla bilinen ‘’bonzai’’ adlı uyuşturucu maddesi, gençler arasında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bir kez denenmesiyle bile bağımlılık yapabilen bu madenin kullanımı sonucu hayatını kaybeden birçok gencimizin ölümü, basın aracılığıyla kamuoyuna da defalarca yansıdı. Bonzai yüzünden hemen hemen her gün yaşanan yeni bir ölüm vakası gelinen noktanın vahametini gözler önüne sermektedir.

Bonzai İnternet Üzerinden Büyük Kitlelere Ulaşıyor

“Uzmanlarca kullanımı, denge kaybı sonrasında bilinç kaybı ve körlük yaratan bu maddeyi kullananlarda ölüyormuş hissi yaratmakta ve kişiyi intihara sürüklemektedir.

Uyuşturucu kartellerinin ülke sınırlarımızdan çok rahat bir şekilde geçirdiği uyuşturucu maddeleri, internet üzerinden de rahat bir şekilde satılmakta ve bu sayede büyük kitlelere ulaşmaktadır.”

Bonzai’ye Karşı Tıp Dünyası Çaresiz

“Son yıllarda gençlerin hayatını karartan sentetik uyuşturucu ‘bonzai’ye karşı tıp dünyasının eli kolu bağlı bir durumda. İçinde 400’den fazla madde olduğu söylenen bu uyuşturucu için henüz bir tedavi bulunmamaktadır. İçildiği anda direkt beyne zarar veren sentetik uyuşturucu, uzmanlara göre insan bedenini 3 yıl gibi kısa bir sürede tüketmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre hızla yayılmaya başlayan ve kullanma yaşı 10’a kadar düşen Bonzai özellikle Marmara bölgesinde daha yaygın.
Türkiye genelinde ele geçirilen Bonza’nin yüzde 62’sinin Marmara bölgesinde olduğu tespit edildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.