“İHALEYE FESAT SUÇU İŞLENDİĞİNDE AK PARTİ ÜYESİYDİ” « 10Balikesir

24 Kasım 2020 - 09:10

“İHALEYE FESAT SUÇU İŞLENDİĞİNDE AK PARTİ ÜYESİYDİ”

“İHALEYE FESAT SUÇU İŞLENDİĞİNDE AK PARTİ ÜYESİYDİ”
Son Güncelleme :

30 Haziran 2020 - 16:04

İhaleye fesat gerekçesiyle cezası onanan ve görevden uzaklaştırılan Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın “AK Parti’de olsaydım böyle olmazdı” sözlerine AK Partili Büyükşehir Meclis Üyesi ve Büyükşehir Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin’den ilginç bir karşılık geldi. Şahin, Hüseyin Sarı’nın söz konusu suçu işlediğinde AK Parti Üyesi olduğunu belirtti.

Hukuki süreçle ilgili tespitler yapan Şahin’in açıklamaları şöyle:

 

HÜSEYİN SARI ARTIK APARTMA YÖNETİCİSİ BİLE OLAMAZ..!

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı “İhaleye Fesat Karıştırma Suçu” sebebiyle görevden alındı..Yarın 1.Temmuz.Çarşamba günü Erdek Belediye Meclisi Başkan Vekili seçecek..

“İhaleye Fesat Karıştırma Suçu” Ceza Hukukumuzda “Yüz Kızartıcı Suç” olarak tanımlanmıştır..Bu suçu işleyen kişi kamu haklarını, seçilme hakkını kaybeder..Seçilme yeterliliğini düzenleyen Anayasamızın 76. maddesinde açıkça ifade edilen suçlardan olup bu maddedeki ifadeye göre “affa uğrasa bile” bir daha seçilemez, kamu haklarını kullanamaz.

 

CEZA HUKUKUNDA SÜREÇ NASIL İŞLER..?

Ceza Hukukumuzda yerel Mahkemenin verdiği karar Yargıtay tarafından Onaylandığında “kesinleşir”…Sanık artık “Mahkum” olur ve cezası infaz edilir…

Yargıtay onama kararına karşı sanığın itiraz hakkı, eskiden olduğu gibi “karar düzeltme” hakkı yoktur…Sadece Yargıtay Başsavcısı karara itiraz edebilir..Sanıklar Yargıtay onama kararı için Yargıtay Başsavcılığına “benim kararıma itiraz ediver” diyerek dilekçe vermesi kararın infazını durdurmaz..

Yargıtay Başsavcılığı dilekçeyi alır ancak bu itirazın kabulü anlamı taşımaz..

Yargıtay Başsavcısı karara karşı itiraz etmesi için dosyada mahkumiyet sebebi delillerden farklı ve mahkumiyet gerekçesini ortadan kaldıran bir kesin delil varlığı halinde itiraz edebilir..

Aslında bu yol çok nadiren ortaya çıkabilecek bir yoldur..

Çünkü Yargıtay’a yerel mahkemeden giden karar Hakimlerden önce  Yargıtay Başsavcılığına gider, bir ceza dosyası yerel mahkemeden öncelikle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gelir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında dosya kayıt edilir ve bir tebliğname numarası alır. Dosyanın takibi bu numara üzerinden yapılır. Dosya inceleme sırasını beklemek üzere arşive gönderilir. Sırası gelen dosya Cumhuriyet savcısına tevzi edilir. Yargıtay Cumhuriyet savcısı dosyayı inceledikten sonra tebliğname ile birlikte ilgili Yargıtay ceza dairesine teslim edilir.

Hüseyin Sarı’nın dosyasında bir yıl önce verdiği “Onayın” talebi var.. Dolayısıyla Yargıtay Başsavcısının bu kakarı değiştirmesi için yeni ve kesin hiçbir gerekçe yoktur..

“Yerel Mahkeme kararını veren hakim Fetöcü” diye bir gerekçe hukukta geçerli bir gerekçe değildir..Son dört yılda Hakimlerimizin yaklaşık yarısı bu sebeple ihraç edilmiştir..Bu gerekçe ile ihraç edilen hakimin önceden verdiği hiçbir karar iptal edilmemiştir.Hukukta dosyadaki hakimin adı, kimliği, inancı bir şey ifade etmez, dosyadaki deliller hukuk değeri vardır…

 

HÜSEYİN SARI’NIN DOSYASININ İÇERİĞİ..

Hüseyin Sarı, Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasına göre 2008 yılında Erdek Belediye Başkanı olduğu dönemde belediyeye ait bir benzin istasyonunun ihalesinde şartnameye “Türkiye’de en az 1500 ve üstü sayıda lisanslı akaryakıt dağıtım şirketi olanların” ihaleye katılması şartını koymuştur. Bu şartı tek sağlayan şirket POAŞ’tır. Shell, BP, Opet ve daha birçok diğer akaryakıt dağıtım şirketleri bu şartı sağlamamaktadır. Hüseyin Sarı, R.F’nin bayisi olduğu Petrol Ofisi AŞ’nin dışında başka bir akaryakıt dağıtım şirketinin giremeyeceği şekilde şartname hazırlayarak açık bir şekilde ihaleye fesat karıştırmıştır. Suça konu iki ihale ardı ardına yapılmıştır.  Konu benzin istasyonu 1.000.00 TL gibi çok düşük bir aylık kira bedeli ile İhaleye tek olarak giren R.F’ye 15 yıl süre ile kiraya verilmiştir.

Suç İhale Şartnamesi’dir…Hakimin Fetöcü yada CHP’li olması fark etmez, hatta bunun için Hakim olmaya bile gerek yoktur..Hakim Kemal Kılıçdaroğlu veya Namık Havutça olsa bile netice değişmez..Suçta yoruma gerektirecek bir durum yoktur…

 

HÜSEYİN SARI ADRESE TESLİM İHALE YAPTIĞINDA AK PARTİLİYDİ..

Bu dosyada siyasi bir olgu da yoktur..Zira Hüseyin Sarı bu suçu işlediğinde  AK PARTİ’liydi..

Dosya aslında 2011 yılında Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinde karar verildi..Ancak Yargıtay aşamasında ceza maddesinde değişiklik yapıldığı için yeniden dosya Bandrıma’ya geri geldi 2014 yılında karar verildi..Yargıtay’ın onayladığı karar 2014 tarihli karardır..Fetö darbesi 2016 yılındadır..

12 yıl süren yargılama sonunda karar kesinleşince 2014 yılında karar veren hakimlerden birinin fetöcü olduğu yeni mi aklına gelmiştir..? Dosyada Hüseyin sarı Yargıtay’a verdiği dilekçede bu iddiasını da ileri sürmüştür.Yeni bir iddia değildir.

 

HÜSEYİN SARI’NIN DAHA SIRADA BİR ÇOK DOSASI VAR..

Üstelik Hüseyin Sarı’nın bu tek dosyası değildir..Yargıtay’da, Yerel Mahkemelerde, ve Savcılık dava aşamasında aynı nitelikte bir çok dosyası daha vardır..Bu dosyalarda maalesef şu anda Belediye Meclis üyesi olan Suç Tarihlerinde Encümen,  Başkan yardımcısı, Başkan vekili olan kişiler de vardır..Kısa bir süre sonra bu davalar sonuçlandığında mevcut meclis üyelerinden bazıları da üyelikleri düşecek, memur olanların memuriyetleri sona erecektir..

 

SARI MECLİS ÜYESİ VE MEMURLARI DA KENDİ DÜŞTÜĞÜ UÇURUMA SÜRÜKLEDİ

Hüseyin Sarı kendi akibetine kendi düştüğü uçuruma bir çok kişiyi daha göz göre göre götürmektedir..

Hüseyin Sarı gerçekten dürüst bir şahıs ise halen hangi suçlardan dolayı kaç dosyasının olduğunu ve bu dosyalarda kimleri de ateşe attığını Erdeklilere açıklamalıdır..

Hüseyin Sarı Siyasi bir Meftadır ve aynı siyasi mezarlığa mevcut 3 Meclis üyesi için bilet aldığı gibi şimdi de kalan diğer Meclis üyelerini aynı siyasi mezarlığa sürüklemektedir..

 

15 MECLİS ÜYESİ YA SARI’YA UYUP SİYASİ İNTİHAR EDECEKLER YA DA ONURLU BİÇİMDE ERDEK İÇİN OY KULLANACAKLAR

Yarın yapılacak seçimde 15 el ya siyasi intihar kararı verecek ya da onurlu bir biçimde Erdek için kalkacaktır…

15 Meclis üyesi Hüseyin Sarı’nın kuklası olmayı kabul edeceklerine inanmak istemiyorum..

Kaldı ki geçmişteki gibi Hüseyin Sarı’nın Erdek Belediyesi’ni fiilen yönetmesi artık mümkün değildir..Devlet bu sefer buna göz yumamaz..Çünkü artık geri dönme imkanı yoktur..Devlet yüz kızartıcı suç işlemiş ve aynı nitelikte sırada bir çok dosyası olan görevden aldığı bir şahsın kendine meydan okumasını kabul etmez, ona müsamaha göstermez..Hüseyin Sarı Devletten büyük değildir..

Erdekli hemşerilerimiz  2019 yılında Erdek hakkında karar vermeleri için 15 Belediye Meclis üyesi seçmiştir…7 CHP’li, 2 İyi Parti’li(Millet İttifakı) 6 AK PARTİ’li, MHP’li(Cumhur İttifakı) mensubu Erdek Meclis üyeleri Erdek için, kendileri için, kendi aileleri için “tarihi bir karar” verecekler..

 

ERDEK HUZURUN, HİZMETİN, TURİZMİN SEVGİNİN MERKEZİ OLMALIDIR..

Ya onurlu davranacaklar, kendi iradelerinin olduğunu, Erdek sevdalısı olduklarını gösterecekler

Ya da mensubu bulunduğu partinin, Erdek’in  ve ailelerinin onurlu geleceklerini önemsemediklerini, iradelerine sahip olamadıklarını, Hüseyin Sarı’nın kuklası olduklarını gösterecekler…

Ya Erdek’in adının işlenen suçlar, korku, kavga, hakaretlerle anılmasına “Devam” kararı verecekler,

Ya da “artık yeter” diyerek Erdek’i huzurun, hizmetin, temizliğin, turizmin, adaletin, emeğin, sevginin, saygının merkezi haline dönüşmesinin yolunu açacaklar..

 

HÜSEYİN SARI PARTİSİ OLMAYAN KOLTUK VE BELEDİYE GÜCÜ İÇİN HER YOLU DENEYEN VE HER PARTİLİ OLABİLEN BİRİSİDİR..

Hüseyin Sarı partisi olmayan koltuk ve Belediye gücünü, Belediyenin imkanlarını elde edebilmek için her partiye geçebilecek her yolu deneyen bir kişiliktir..

Nitekim 5 yıl ANAP, 5 yıl AK PARTİ Belediye Başkanlığı yaptıktan son AK PARTİ Aday göstermeyince hemen CHP’den aday olan, son olarak da 2019 seçimin öncesi CHP’den aday yapılmayacağını anlayınca DSP’den aday olabilmek için CHP adaylığını geri çekip istifa eden bir şahıstır…Şu anda CHPli gözükmekte ve CHPli hemşerilerimizi, CHPnin kadim ilkelerini istismar ediyor..

 

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ PARTİLERİNE VE ERDEK’E SAHİP ÇIKMALIDIR

CHP’li Meclis üyelerimizden CHP’li Erdekli hemşerilerimizden partilerine, ilçelerine sahip çıkmaları gerekir..Kişiler gelip geçici, aslolan Erdektir ilkelerdir, inançlardır.. Yüz kızartıcı suç işleyenlerin arkasından gitmek onurlu bir duruş değildir..

 

ERDEK EDREMİT, BURHANİYE GÖMEÇ VE AYVALIK BELEDİYELERİNİN BÜYÜKŞHİR İLE UYUM VE İŞBİRLİĞİNİ ÖRNEK ALMALIDIR..

Erdekli Meclis üyelerimiz ve Erdekliler Balıkesirimizin Körfez ilçesindeki Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık ilç.elerimizi ve ilçe Belediye Başkanlarımızı örnek almalarını istirham ediyorum..Hiç birisi Ak Partili değil..Ayvalık Demokrat Partili, diğer üç ilçe CHPli ama dün Büyükşehir Başkanımız bu dört Belediye Başkanı, ;İlçe Kaymakamları ile Büyükşehirin Edremit ve Burhaniye’deki Hizmet binası açılışını birlikte yaptılar..Edremit CHPli Belediye Başkanı Hasan aslan ve CHPli Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler Büyükşehir ve Yücel başkana mikrofondan teşekkür etti..

Körfez yakaladığı bu uyum ile adeta hizmete boğuluyor Erdek yerinde sayıyor..Aradaki fark giderek açılıyor..

 

ERDEK’TEKİ SORUN SİYASET DEĞİL HÜSEYİN SARI’DIR…

Mesele CHP AK PARTİ meselesi olamadığını artık görün..Erdek’teki Sorun Hüseyin sarı dır…

Ortadaki sorun siyaset veya parti meselesi değildir…

Mesele tamamen Erdek meselesidir..

Erdek Hüseyin Sarı’nın çiftliği, kişisel hırsı ile gözü dönmüş biçimde kendisiyle birlikte sürüklediği bataklık olmamalıdır..

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.