KARA ÇARŞAF KRİZİ KAYMAKAMI YEDİ « 10Balikesir

28 Şubat 2024 - 16:47

KARA ÇARŞAF KRİZİ KAYMAKAMI YEDİ

KARA ÇARŞAF KRİZİ KAYMAKAMI YEDİ
Son Güncelleme :

11 Eylül 2021 - 14:19

109 defa

Kara çarşaflı kadın mizanseni her kurtuluş günü töreninde sahnelenir. Ama bu kez olay oldu!

 

Edremit’in düşman işgalinden Kurtuluş Günü olan 9 Eylül’de, hemen her ilçenin kurtuluş günü törenlerindeki kara çarşaflı kadın sahnesi vardı. Yıllardır tüm törenlerde aynı sahne tekrarlanır; bu kez kriz çıktı. AK Partili Edremit Belediye Meclis Üyesi Murat Tuna “Türk kadınına kimse zincir vuramadı, böyle bir şey yaşanmadı” çıkışıyla 9 Eylül kutlamalarında kriz çıkardı. Bu tepki üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı ve Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal soruşturmanın selameti için merkeze alındı.

 

Aynı sahne, Balıkesir’in Kurtuluş Günü olan 6 Eylül’de her yıl tekrarlanır. Yunan palikaryasının Türk kadınını zincire vuruşunu ve ardından Türk askerinin müdahalesiyle özgürlüğe kavuşmasını anlatan bu sahne, 99. Yılını kutladığımız 6 Eylül’de de yer aldı. Edremit’teki olaya sosyal medyadan çok sert ifadelerle tepki gösterenler, 6 Eylül’deki sahneyi adeta görmezden geldi. Edremit’le ilgili soruşturma açılırken, Balıkesir’deki kara çarşaf sahnesi için herhangi bir soruşturma ve görevden alma yaşanmadı.

 

 

 

Her Kurtuluş etkinliğinde işgal güçlerinin acımasızlığını konu eden ‘kara çarşaf giymiş kadın ritüeli’ sahnelenir. Yunan palikaryasının Türk halkını esir alışını simgeleyen bu mizansen, Türk askerinin işgal güçlerini kovması ve kara çarşafın çıkarılarak beyaz giymiş kadının esaretten özgürlüğe kavuşması şeklinde devam eder. Balıkesir’in Kurtuluş Günü 6 Eylül’de de, ilçelerdeki kurtuluş günü kutlamalarında da aynı senaryo hep sahnelenir. Her kurtuluş gününde sahnelenen tablo, ilk defa krize neden oldu.

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül’de düzenlenen törende, zincire vurulmuş kadının zincirlerinden kurtarılıp çarşafın çıkarılması ve Türk Bayrağı’na sarılması yine sahnelendi. Edremitliler, her yıl 9 Eylül’de izledikleri bu sahneyi 99. Yıl törenlerinde de izlediler. İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, Askeri ve mülki erkanın da izlediği kurtuluş günü töreninde, AK Partili Belediye Meclis Üyesi Murat Tuna, “hiç kimse Türk kadınına zincir vuramaz, böyle bir şey yaşanmadı” sözleriyle önce kürsüye yürüdü, ardından tören alanında yüksek sesle itirazını sürdürdü. Görevliler, Murat Tuna’yı sakinleştirmekte hayli zorlandı.

Edremit’teki törenin ardından 9 Eylül Kurtuluş Günü organizasyonuyla ilgili soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı, soruşturmanın selameti için Kaymakam Turgay Ünsal’ı görevden aldı.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Edremit’teki 9 Eylül kutlamalarındaki bu sahne sonrasında Balıkesir Valiliği’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, bu sahnenin programda yer almadığı ileri sürüldü; organizasyonu yapanlarla ilgili soruşturma açıldığı açıklandı.

Valilik’ten yapılan açıklama şöyle:

“Edremit İlçemizde 09.09.2021 Perşembe günü gerçekleşen Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü Kutlama Programında yaşanan gösteri ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu kutlama programında yer almamasına rağmen programın uygulanması esnasında ortaya konulan, Kurtuluş Töreninin anlamıyla bağdaşmayan ve töreni tartışmaya açacak nitelikte bir gösteri icra edildiği görülmüştür.

 

EDREMİT KAYMAKAMI MERKEZE ALINDI

Milli Kurtuluş Günümüzü tartışmaya açan bu gösteriye sebep olan kutlama komitesi başkan ve üyeleri ile sorumlu belediye görevlileri hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığından Mülkiye Müfettişi talep edilmiştir.

Ayrıca soruşturmanın selameti açısından Kutlama Komitesi Başkanı Edremit Kaymakamı İçişleri Bakanlığımızca merkeze çekilmiştir. Söz konusu gösteriyi gerçekleştiren dernek hakkında da İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri ve dernek denetçilerince gerekli soruşturma  yapılacaktır.”

 

TÜM İLÇELERDE AYNI SAHNE CANLANDIRILDI

Edremit Kaymakamı’nın merkeze çekilmesiyle sonuçlanan bu sahne, şu günlerde kurtuluş günlerini kutlayan tüm ilçelerde de yaşanıyor. Geçtiğimiz gün Bigadiç’in kurtuluş günü törenlerinde de kara çarşaflı ve zincire vurulmuş kadın mizanseni vardı. Bu sahne, yalnızca bu yılki kutlamalara özgü değil, çok uzun yıllardır her kurtuluş günü törenlerinde yer alıyor. Kurtuluş Günü törenlerinin klasik ritüeline dönüşen kara çarşaflı kadın sahnesiyle ilgili neden sadece Edremit özelinde böyle bir soruşturmaya gerek görüldüğü sorusuna yanıt aranıyor.

 

BALIKESİR’DE SESİNİ ÇIKARMADI  EDREMİT’TEKİ OLAYA TEPKİ GÖSTERDİ

AK Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, sosyal medya hesabında şu paylaşımı yaptı:

Edremit ilçemizin Kurtuluş Gününde; CHP’li Edremit Belediyesi tarafından organize edilen ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin düzenlediği gösteride Türk kadınına yapılan saygısızlıği ve hakareti şiddetle kınıyorum. Kahraman Türk kadını; tarihin her döneminde ,istiklâl ve istikbal mücadelemizde cesaretle daima en ön safta yer almış,esarete asla boyun eğmemistir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından düzenlenen ve CHP ‘li Belediye Başkanının da desteklediği ve hatta onayladığı temsil göstermektedir ki Bu zihniyet hâlâ milletin değerleriyle barışamamıştır.

Bu zihniyet; ekonomiden siyasete sosyal hayata her alanda öncü ve başarılı olan Türk kadınını kıyafetinden ve inancından dolayı hâlâ ayrımcı bir muameleye tabi tutmaktadır. Milletimizi kutuplaştırmaktadır.

Hiçbir zaman değişmeyen CHP zihniyetine ve şer odaklarının kutuplaştırıcı provokasyonlarına milletimiz hiçbir zaman prim vermeyecektir.Kahraman milletimiz; kadınıyla erkeğiyle, bütün değerleriyle barışık halde ,bir arada, barış içerisinde yaşamaya devam edecek ,esarete asla boyun eğmeyecek ve yeni bir 28 Şubat’a asla izin vermeyecektir.”

Belgin Uygur, Balıkesir’in düşman işgalinden Kurtuluş Günü törenindeki aynı sahneyi izlemekle yetinmiş, hiç sesini çıkarmamıştı.

 

İLÇE BELEDİYELERİ SOSYAL MEDYADAN  O GÖRÜNTÜLERİ NEDEN KALDIRDI?

Söz konusu kara çarşaflı kadının özgürlüğe kavuşturulması ve kurtuluşu temsil eden bu sahne, kurtuluş günlerini kutlayan diğer ilçelerde de yer aldı. İlçe belediyelerinin yaptıkları tören organizasyonu dahilindeki bu sahnelere ilişkin görüntüler, yine belediyelerin sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Edremit’teki olay sonrasında bu görüntülerin sosyal medya hesaplarından kaldırılması ve silinmesi de oldukça ilginç.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.