MOLOZ DAVASI SONUÇLANDI « 10Balikesir

26 Mayıs 2022 - 20:51

MOLOZ DAVASI SONUÇLANDI

MOLOZ DAVASI SONUÇLANDI
Son Güncelleme :

30 Ocak 2022 - 17:27

Balıkesir 1. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin Sulak Alan’a moloz ve hafriyat dökemeyeceğine hükmetti. Büyükşehir, çevre örgütlerinin suç duyuruları ve İdare Mahkemesi’ne açtığı dava sonrasında moloz döküm işlemini son vermişti. Büyükşehir Belediyesi dökülen molozlarla Sulak Alan sahasında kalan Süs Bitkileri OSB alanında dolgu çalışmaları yapıyordu.

 

 

KAZDAĞI Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin Akçay Sulak Alanı’na moloz ve hafriyat atıklarını döktüğü gerekçesiyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı dava sonuçlandı.

Kazdağı Koruma’nın Balıkesir 1. İdare Mahkemesi’nde açtığı yürütmenin durdurulmasına ilişkin dava ve yine bu konuda yapılan suç duyuruları sonrasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın kararıyla Akçay Sulak Alanı’na moloz ve hafriyat dökümü durdurulmuştu.

Büyükşehir Belediyesi, sulak alan içerisinde kalan Organize Sanayi Bölgesi alanının dolgu işlemleri için bölgeye moloz dökümü gerçekleştiriyordu. Konunun yargıya taşınmasından sonra Büyükşehir Belediyesi bu işlemleri durdurduğunu açıkladı.

 

“BÜYÜKŞEHİR SULAK ALANA MOLOZ DÖKEMEZ”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, 1. İdare Mahkemesi’nin kararı sonrasında yaptığı açıklamada, “biz haklı çıktık, Büyükşehir Belediyesi Sulak Alan’a moloz dökemez. Bu işlem Sulak Alan Yönetmeliği ve Çevre Kanununa aykırı” dedi.

Dernek Başkanı Süheyla Doğan karar sonrasında şu açıklamayı yaptı:

“Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’na, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanına altlık teşkil etmek üzere ETSİOSB yönetiminin talebi üzerine yapılan bir protokolle moloz dökmekteydi. Bu işlemin Sulak Alan Yönetmeliği ve Çevre Kanunu’na aykırılığı nedeniyle acilen durdurulmasını talep etmiş, ayrıca suç duyurusunda bulunmuştuk. Moloz dökümünün devam etmesi üzerine bu işleme dayanak olan Büyükşehir Meclis kararının iptali sitemiyle 6 kurum ve 2bireysel davacı ile dava açmıştık. Büyükşehir Belediyesi davayı kaybedeceğini anlayınca sonucu beklemeden kendi Meclis karanını iptal etmek zorunda kalmış ve moloz dökümünü durdurmuştu.

Mahkeme lehimize verdiği kararında, Büyükşehir’in dava öncesi moloz dökümü işlemini reddetmesinin hukuka uygun olmadığına ve Sulak Alan’ın doldurulamayacağına hükmetti. Ancak Büyükşehir’in dava sürerken kendi Meclis kararını iptal etmiş olması nedeniyle davanın bu karar açısından konusuz kaldığına karar verdi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın 16.04.2021 tarih ve 17266 sayılı işleminin iptaline hükmetti.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.