SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇENİN YÜZDE 58’İNİ 4 AYDA TÜKETTİ « 10Balikesir

22 Eylül 2023 - 14:39

SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇENİN YÜZDE 58’İNİ 4 AYDA TÜKETTİ

SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇENİN YÜZDE 58’İNİ 4 AYDA TÜKETTİ
Son Güncelleme :

18 Haziran 2020 - 13:10

CHP’li Dr. Fikret Şahin; ‘’ Şehir Hastaneleri’nin Kira ve Hizmet Bedelleri için ayrılan bütçenin %58’i ilk 4 ayda harcandı!

 

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret ŞAHİN, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı 2020 Yılı Mali Tablolarında, 2020 yılının ilk 4 ayında Şehir Hastaneleri için gösterilen kira ve hizmet giderlerinin toplam ayrılan bütçenin yüzde 58’ini şimdiden tükettiğini söyledi.

 

Bakanlık Ayrılan Bütçenin %58’ini İlk 4 Ayda Tüketti!

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yapılan şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için 2020 yılının ilk 4 ayında 6 Milyar Türk Lirasından fazla ödeme yapıldığının altını çizen Milletvekili Dr. Fikret ŞAHİN, ‘’ 2020 yılı Sağlık Bakanlığı bütçesinde şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ayrılan bütçe 10 Milyar 415 Milyon Türk Lirası olarak belirlenmişti. Fakat bakanlığın şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için 2020 yılının ilk 4 ayında 6 Milyar 46 Milyon Türk Lirası harcadığını görüyoruz. Bakanlık, 2020 yılında bu hastaneler için ayırdığı bütçenin yüzde 58’ini şimdiden tüketmiş durumda. Bakanlık yayımladığı bu belgelerle, şehir hastaneleri modelinin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha itiraf etmiş oldu. ‘’ ifadelerini kullandı.

 

Döviz Yükseldikçe Maliyet Artıyor!

Şehir Hastaneleri sözleşmelerinin döviz bazında yapıldığını ve kötüye giden ekonomik şartlarda sürekli olarak artış gösteren döviz kurlarının maliyetleri artırdığını ifade eden Şahin, ‘’ Bakanlığın yayımladığı mali tablolar incelendiğinde, ödenen kira ve hizmet bedeli giderlerinin sürekli olarak artış gösterdiği görülüyor. Türkiye’deki ekonomik krizin boyutu büyüdükçe; döviz yükseliyor ve böylece şehir hastanelerinin maliyetleri de artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı bütçesinin önümüze geldiği 12 Kasım 2019 tarihinden bugüne, dolar bazında döviz kuru %20 artış göstermiş. Bu da bize şehir hastaneleri maliyetlerinin de %20 artış gösterdiğini kanıtlar niteliktedir. Hükümete defalarca bu hastanelerin sözleşmelerini Türk Lirasına çevirelim çağrısında bulunduk. Fakat onlar yandaş müteahhitleri memnun etme yolunu seçtiler.  Bu düzen devam ettiği müddetçe, bütçe açığı büyüyecek, vatandaşlarımız ağır vergiler altında ezilmeye devam edecek. On binlerce esnafımızın kepenk kapattığı salgın döneminde verilen tüm hazine garantilerini halkımız ödemek zorunda kalacak.’’ yorumlarında bulundu.

 

Şehir Hastanelerine Korona Faturası!

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı tablolarda Covid-19 salgının yoğun olduğu Nisan ayında şehir hastanelerinin hizmet bedellerinde büyük bir artış olduğunu ifade eden Şahin şunları söyledi;

‘’ Covid-19 salgınında tıbbi cihaz ve malzemeye olan ihtiyacın artması, şehir hastanelerinin hizmet bedelleri üzerinden büyük maliyetlerin ortaya çıkmasına yol açtı. Şirketlere ait olan bu hastaneler, devlete ait olsaydı bu kadar yüksek maliyetlerle karşılaşmayacaktık. Fakat verilen hazine garantileri ve döviz bazlı sözleşmeler, tıbbi cihaz alımında dahi normalden daha yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına yol açtı.’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.