SERKAN SARI’DAN YÜCEL YILMAZ’A ‘KENTE İHANET’ SUÇLAMASI « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 18:25

SERKAN SARI’DAN YÜCEL YILMAZ’A ‘KENTE İHANET’ SUÇLAMASI

SERKAN SARI’DAN YÜCEL YILMAZ’A ‘KENTE İHANET’ SUÇLAMASI
Son Güncelleme :

28 Ocak 2022 - 17:52

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, önceki günkü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündem olan lunapark alanının satışıyla ilgili Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya cevap verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve çalışma arkadaşlarını imardan anlamamakla suçlayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı parti olarak açtıkları davanın satışı değil, planları iptal için olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın satış kararını ihalenin yapıldığı gece imzaladığını söyleyen CHP İl Başkanı Serkan Sarı bu aceleciliği anlamakta zorluk çektiklerini belirtti. Sarı, Büyükşehir belediye Başkanı yücel Yılmaz’ın kendisiyle ilgili “mahkemeye vereceğim” söylemini de değerlendirerek, “hodri meydan” diye konuştu.

 

 

“BİZ HALK DİYORUZ O RANT DİYOR”
CHP İl Başkanı Serkan Sarı yaptığı toplantıda şunları kaydetti:

“Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuyla ilgili açıklama yaparken bizim yaptıklarımızı anlayamadığını ifade etti ve vurguladı. Gerçekten biz de kendisinin yaptıklarını anlayamıyoruz. Aynı dili konuşmadığımızın farkındayım. Biz halk, vatandaş, memleket, kamunun malı, kamunun vicdanı diyoruz, o sermaye, rant, para diyor. “Ucuza verdim, pahalıya verdim” tek derdi bu kentin rantı ve bu kentin değerlerini satmak üzerine kendini konumlandırmış. Bizim söylediklerimize anlam verememesi gayet normal, çünkü aynı yerden sürece bakmıyoruz. Bahse konu olan yerin planlarından bahsetmek gerekirse; alan kültür merkezi olarak tanımlanmıştır. Kentin kültür merkezi ihtiyacını karşılamak üzere planlanmış bir alandır. Daha önceki belediyenin oraya yapılacak olan kültür merkezinin planları ve şimdiki belediyenin oraya yapmak istediklerinin planlarını biliyoruz. Biz diyoruz halk, sanat, kültür, eğitim, onlar diyor ki rant, sermaye, AVM, otel. İşte anlaşamadığımız yer burası zaten. Biz kente hizmet edelim diyoruz, onlar sermayeye hizmet edelim diyor. Doğru, anlaşamıyoruz çünkü biz bu kenti seviyoruz, biz bu kentliyi seviyoruz ve bu kentin, kentlinin hakkını savunmak üzere mücadele ediyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın. Tabi ki onlarla anlaşamayacağız. Biz bu ihanete göz mü yumacağız? Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül vermiş olan bizler bu yapılan ihanete göz yummamız mı bekleniyor?

 

 

“BAKANLIK KÜLTÜR MERKEZİ İÇİN BURASINI TAHSİS ETMİŞ”
Burasıyla ilgili geçmiş dönemde herhangi bir araştırmamız, bilgimizin olmadığını iddia ediyor kendisi. 2006 yılında dönemin belediye başkanı yanlış anımsamıyorsam Sabri Uğur ve Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç arasında imzalanan devir belgesi vardır. Burasının belediyeye devriyle ilgili 2006 yılında imzalanan belge bulunuyor. O belgede “kültür faaliyetlerinde bulunmak üzere Hazine’ye ait taşınmaz Balıkesir Belediyesi’ne tahsis edilecektir” diyor. Dönemin bakanı Atilla Koç tarafından dönemin belediye başkanına kültür merkezi yapılmak üzere alan devredilmiştir. Buraya yapılmak istenen projenin görselleri de o dönem kamuoyuyla paylaşılmıştı. Şimdi tane tane anlatıyorum ki bu kenti yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın artık bu kente ihanet etmekten vaz geçmesini talep etmek bizim görevimiz olduğunu anlatmak istiyoruz. Vurguladığımız gibi AVM, otel, rant projelerinden artık vaz geçelim.

 

“AKILLARINDA PARADAN BAŞKA BİR ŞEY YOK”
Burasının değeriyle ilgili bir tartışma açtı. Ucuza gitti, pahalıya gitti diyor. Yahu arkadaş senin aklında paradan bir şey yok mu? Bu kente hizmet etmek gibi bir niyetin yok mu senin? “Burayı satarım, ucuza satarım, çoka satarım, şu kadar milyon dolar, bu kadar milyon dolar, iş yerim, iş yeri gibi çalıştırırım, kuyumcu hassasiyetiyle çalışırım” diyor. Biz ondan memleket sevdasıyla çalışmasını istiyoruz. Kuyumcu hassasiyetiyle değil, memleket sevdasıyla, bu vatandaşa olan sevdasıyla hizmet üretmesini istiyoruz. Bıraksın artık bu ticari anlayışı, ticari yaklaşımı. Şehrin her yerine AVM doldurdular. İşte bir tanesi burnumuzun dibinde, yine Emniyet’in çevresinde iki tane var, İzmir yolu üzerinde bir AVM var, şimdi de buraya bir AVM. Görüyorsunuz ki AVM’ler birer ikişer kapanıyor. Buradaki sevda halk sevdası olsaydı şehrimizdeki küçük esnafı ayakta tutabilmek için, onlara can suyu verebilmek için, bu kriz ortamında yoklukla boğuşan küçük esnafın yanında durabilmek için mücadele ederdi. O zaman bizler itiraz eder miydik? Hayır, o zaman sonuna kadar destekçisi olurduk. Ama bakıyorsunuz küçük esnafımızı, yerel esnafımızı, Balıkesir’in halkını mağdur edecek bu projelerin inanılmaz bir telaşı içerisinde.

 

 

“İHALEYİ ALELACELE İMZALADI”
“Projeyi, ihaleyi rakam yeteri kadar olmadı, ucuza sattık” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı ihalenin yapıldığı gece alelacele ihaleyi onaylamış. Madem bir kaybınız, bir tereddüdünüz var bu acele nineydi? İtiraz ediyoruz; “niye itiraz ediyorsunuz” diyor. İşte bunun için itiraz ediyoruz. Kendin değerini korumak üzere itiraz ediyoruz. “Ne yapacaksınız” diyor. Halka kazandıralım, sosyal donatı alanı yapalım buraya, kültür merkezi yapalım, parkla birleştirelim. “Hayır burası ticaret+konut alanı bilmiyor musunuz” diyorlar. Evet, biliyoruz. Bu alanların planlaması yapılırken de itiraz etti, şimdi de itiraz ediyoruz. Diyoruz ki gelin bu alanın imar durumunu değiştirelim. Bir imar kararına bakıyor orasının planının değiştirilmesi. Biz oy vermeye hazırız şeniden kültür merkezi olarak planlanması için. Getirsin meclise. Yani vatandaşın aklıyla, halkın aklıyla, Büyükşehir belediye Meclis üyelerimizin aklıyla dalga geçmesin. “Oranın planı ticaret+konut, ben bunu satmayacağım da ne yapacağım” deniliyor. Satmayacaksın da değiştireceksin o zaman. Satmayacaksın kültür merkezi olarak değiştireceksin. Satmayacaksın yeşil alan olarak değiştireceksin. Satmayacaksın halka hizmet alanına dönüştüreceksin. Bak iki cümleyle güzelce anlatıyoruz. Eğer varsa itirazı gelsin yanımıza beraber dosya üzerine tartışalım.

 

“HODRİ MEYDAN”
Ne dediler; Büyükşehir Belediyesi’nin Grup Sözcüsü Birol Şahin, hukukçu, avukat olan şahıs ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz el ele birlik olmuşlar, kol kola girmişler ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi il başkanına dava açmakla tehdit ediyorlar. Hodri meydan. O avukat arkadaşa da söylüyorum hodri meydan, Büyükşehir Belediye Başkanına da söylüyorum hodri meydan. Buyurun mahkeme orada. Biz herkese; kamuoyunun vicdanına da hesap vermeye, hukuka da hesap vermeye hazırız. Hiç kimse bizi halkımızın hakkını savundu diye mahkeme sopasıyla korkutamaz. Biz gideriz hukukun karşısında da kendimizi anlatırız. Hatta burada yapılan ihaneti daha derinlemesine neler olduğunu da ayrıntılı şekilde mahkemeye anlatırız. Bence bir an evvel mahkemeye başvursunlar. Biz çünkü söylediğimiz sözlerin arkasında duruyoruz. Burasının satışının iptali için 24 Ocak 2022 günü mahkemeye dava dilekçemizi verdik. Evet, mahkemeyse biz sözümüzün arkasındayız. Biz söylediğimizi yapıyoruz, mahkemeye veriyoruz.

 

 

“AÇTIĞIMIZ DAVA SATIŞA DEĞİL İMAR PLANLARININ İPTALİNE YÖNELİK”
Dediler “plandan, imardan anlamıyorlar” Evet anlamayan biri var ama onun ismini size söylüyorum; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz. Bu planlamaların yapıldığı alanın karşılığında bize Avlu ve Çamlık projelerini gösterdi. Zaten açmış olduğumuz davanın da ne olduğunu gidip sorma gereği bile duymamışlar. “Dava açmışlar, ihalenin iptaline dava açmışlar” dediler. Biz ihalenin iptaline değil, bu yerin planlamasının iptaline dava açtık. Burasının eskiden olduğu gibi kültür merkezi alanı olarak değiştirilmesi için davamızı açtık. Bu planlamanın hatalı yapıldığı yönünde dava açtık. Kentin hakkını savunmak üzere dava açtık. Azıcık imardan anlıyor olsalar çalıştıkları 7 bin personelle. Biz burada 7 bine karşı 5 kişiyiz ama hodri meydan diyoruz. Biz halkın hakkını savunmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet eden arkadaşlarımızın kamu vicdanı, memleket sevdası, vatana olan saygısı ve bu bayrağın altında hep beraber yaşama olan sevdası var. Açtığımız dava plan iptal edildiğinde ticaret+konut değil, yeniden burası kültür merkezi olacaktır. “Muhalefet partileri itiraz ediyor, kabul etmiyoruz, satışımıza engel olmaya çalışıyor” diyorlar. Evet, itiraz ediyoruz, kabul etmiyoruz. Çünkü bu ihanetin paydaşı olmak istemiyoruz. Orası bir kamu vicdanıdır, orası halkın malıdır ve halkın kullanımına kazandırılacaktır. Bu para sevdasından vazgeçsinler.

 

“HİÇ BİR ŞEY YAPAMIYORSANIZ DOĞRULARI SÖYLEYİN”
Dediler ya “orayı iptal ettik, yerine Çamlık ve Avlu’yu yaptık.” Bunu planlarda çıkardık. Çok çok öncesinde burasının plan tadilatından önce Çamlık projesi başlamış. Avlu projesi bu plan tadilatları yapılırken neredeyse bitiyormuş. Bari doğruları söyleyin. Hani hiçbir şey yapamıyorsanız sadece doğruları söyleyin kamunun ve halkın vicdanına teslim edin kendinizi. Kendilerini anlık kurtarmak adına yapmış oldukları bu telaş ne onları bir yere götürür, ne de bu kenti bir yere götürür. Biz doğruları söylemeye devam edeceğiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.