VATAN PARTİSİ’NDEN YÖRSAN UYARILARI « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 17:40

VATAN PARTİSİ’NDEN YÖRSAN UYARILARI

VATAN PARTİSİ’NDEN YÖRSAN UYARILARI
Son Güncelleme :

21 Ocak 2022 - 19:17

YÖRSAN’da 17 Ocak tarihinde yapılan satışla ilgili Vatan Partisi Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak açıklama yaptı. Albayrak, açıklamasında şunları söyledi:

 

‘’2020 yılı Temmuz ayında iflası kesinleşen Yörsan’ın kapısına 18 aydan bu yana kilit vurulmuştur. İşçiler ve süt üreticisi köylüler alacaklarını tahsil edememiştir. Bu süreçte partimiz gerek işçi ve köylüler ile gerek kamuoyu önünde Yörsan’da yaşananlarla ilgili görüşlerini paylaşmıştır.

 

Vatan Partisi iktidarda olsaydı YÖRSAN bir buçuk yıl kapalı kalmazdı

Vatan Partisi; iflas eden Yörsan’ın Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Et ve Süt Kurumu aracılığıyla kamulaştırılmasını savunmuştur. Kamu işletmeciliğini öneren tek siyasi partidir. Bu önerimizi üçlü ortaklık öngören bir modelle paylaştık. Buna göre, Yörsan’ın hisseleri devlet, süt üreticileri, faal işçileri arasında üstenilecek, kurucu sermaye veya son sahiplerine de bir miktar pay verilerek faaliyetini sürdürecekti. Bunun için başta Sayın Valimiz olmak üzere ilimizin 9 milletvekiline mektuplar gönderilmiş ve telefonda fikirlerimiz paylaşılmıştır. Konunun muhatabı olan kooperatifler, sendikalar ve işçi temsilcilerinin haklı mücadelesine destek verilmiştir. Kamulaştırma, salgın döneminde tüm dünyada yaşanan gıda güvenliği ve hayat pahalılığı sorununa bulunacak en etkili çözümdür. Balıkesirimiz süt diyarıdır. Hükümetin asli görevi üreticiyi desteklemek ve önünü açmaktır.

 

Büyük hedefler Vatan Partisi’nin siyasetleriyle gerçekleşebilir

Önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen ülkemiz, kamu ve özel sektör önderliğinde karma ekonomik modeli benimsemek zorundadır. Sadece Yörsan için değil tüm kritik sektörler için aynı politika geçerlidir. Vatan Partisi 2023 seçimlerinde milletten aldığı yetkiyle vatan bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra üretim devrimini başaracaktır. Programımız hazırdır. Üreticilerin Milli Hükümeti, Vatan Partisi önderliğinde kurulacaktır.

 

Yörsan’da işçilerin ve süt üreticilerinin kaygısı giderilmelidir

Partimizin Yörsan için kamulaştırma talebi uygulanmamış ve icradan satış yoluna gidilmiştir. Yörsan, 17 Ocak 2022 tarihinde 120 milyon 350 bin lira bedelle satılmıştır. Kamuoyu şu soruların cevabını beklemektedir.

Süt üreticilerinin ve işçilerin alacakları ne zaman ödenecek?

18 aydır işsiz kalan fabrika çalışanları işe geri dönecek mi?

Faal olduğu dönemde 1.200 kişiye kadar çıkan istihdam yeniden sağlanabilecek mi?

Yörsan, kuruluş amacına uygun şekilde üretim yapmaya devam edecek mi?

 

Vatan Partisi üreticilerin sesi olmaya devam edecek

Yörsan elbette bugün tecelli eden satış bedelinin çok üzerindedir, ancak yeni sahipliğinin sektöre yakın bir üretici olması bizi ihtiyatlı bir iyimserliğe sevk etmektedir. Sürecin takipçisi olacak, Yörsan’ı bir örnek işletme olarak ele aldığımız çalışmalarımızın verimi ile bu satış sonrasının sonuçlarını daima karşılaştıracağız. Yörsan için bundan böyle üç temel olgu çok önemlidir: 1) Ekmek Teknelerinin Korunması 2) Kuruluşun faaliyet amacına uygun rekabet gücünü yükseltmesi için taahhüt edilen tevsii yatırımlarının yapılması 3) Yörsan’ın borçlarından arındırılarak hızla istihdama katkı sağlaması.

Vatan Partisi, sürecin başından bu yana takipçisi olduğu Yörsan’daki gelişmeleri titizlikle ele almaya devam edecektir. Hükümet yetkilileri ve ihaleyi alan firma, oluşan kaygıyı giderecek adımları derhal atmalıdır. Vatan Partisi üreticilerin sesi olmaya devam edecektir.’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.