TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ « 10Balikesir

2 Aralık 2023 - 01:15

TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ

TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ
Son Güncelleme :

04 Ekim 2019 - 13:12

4. ULUSLARARASI TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ EDREMİT’TE TOPLANDI

 

56 ülkeden 300’ü aşkın yabancı turizmci, 100 yerli alım heyeti, 56 yabancı basın mensubu ve yerel katılımcıların katıldığı ‘4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’ Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Edremit’te toplandı.

 

Güre Adrina Otelde gerçekleştirilen “4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi”nde, Balıkesir’in ve ilçemizin termal sağlık merkezleri ve potansiyeli tanıtıldı. Yabancı katılımcılar tarafından hayranlık uyandıran toplantının Balıkesir’in termal turizmin merkezi olması yönünde önemli bir girişim olarak değerlendirildi.

 

TERMAL TURİZMİN DİNAMİKLERİ EDREMİT’DE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye’nin sağlık turizmindeki yerini daha ileriye taşıyarak, tüm dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen “Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi” yabancı girişimcilerin ilgi odağı oldu. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen zirveye; Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Edremit Belediyesi, Gönen Belediyesi, Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve ticaret odaları da katkıda bulundu.

Doğal yapısı ve kültürel zenginliği ile Türkiye’nin cazibe merkezlerinden olan  Balıkesir’in termal sağlık turizmindeki potansiyelini dünyaya tanıtmak için; Sındırgı, Ayvalık, Edremit ve Gönen ilçelerinde termal turizm merkezlerine ve termale uygun alanlara geziler düzenlenerek, tanıtımlar yapıldı. 4. Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Zirvesi’nin başında katılımcılara, İngilizce olarak “Balıkesir ve Sağlık Turizmi” hakkında hazırlanan tanıtım filmi izletildi.

BALIKESİR YÜZYILLARDIR HASTALAR İÇİN UMUT KAPISI OLDU

Açılış konuşmasını yapan Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak “4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi” için bir yıl boyunca Vali Ersin Yazıcı başkanlığında bölgenin tüm aktörleriyle birlikte hazırlık yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Geldiğini için hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Etkinliğimizin; ilkini Afyonkarahisar’da yaptık, ikincisini Denizli’de yaptık, üçüncüsünü Sivas’ta yaptık ve dördüncüsünü de Balıkesir’de gerçekleştiriyoruz. Balıkesir; yüzyıllardır şifa dağıtan, yüzyıllardır yerli yabancı hasta kabul eden, dünyanın ilk sağlık kompleksi ve ilk sağlık şehri olan yer. O yıllardan bu yana Balıkesir ve bölge; hep sağlık dağıtmış, şifa dağıtmış ve hastalar için burası bir umut kapısı olmuştur. İşte o umut kapısından içeriye sizlerde girdiniz.”

ENDER SARAÇ STRESTEN ARINDIRMA MEDİTASYONU YAPTIRDI

Dünyaca ünlü Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç, sağlıklı yaşamla ilgili tematik bir konuşma yaparak, Türkiye’de yetişen şifalı bitkileri tanıtıp, nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Saraç, konuşmasının sonunda katılımcılara stresten arındırma meditasyonu yaptırdı.

TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ZİRVE

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, konuşmasına İngilizce olarak başlayarak, öncelikle yabancı katılımcılara seslendi. Dünyanın dört bir yanından Balıkesir’i görmeye gelen katılımcılara teşekkürlerini ileten Başkan Yılmaz “Balıkesirimize hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Balıkesir’de bu etkinliği düzenlediğinden dolayı Emin Çakmak ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. 4. olarak Balıkesir’e gelmişler, büyük bir tecrübeden sonra gelmişler; Afyonkarahisar, Denizli ve Sivas’tan sonra Balıkesir’e geldiler. Bu gelişlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Gerçekten alt yapısı çok güzel bir hazırlık geçirdiler. Türkiye için çok önemli bir zirve. Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya, Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan’a, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nda çalışan tüm değerli arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, panelimizin şehrimize ve sağlık turizmine hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın da birer konuşma yaptığı zirveye; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin ile yerli yabancı birçok konuk katılım gösterdi.

Toplantı ile ilgili açıklama yapan Kaymakam Sırmalı; “Edremit ilçemiz; Kazdağı Milli Parkı, doğası, termal su kaynakları, denizi, mavi bayraklı plajları, tarihi ve kültürel değerleri, piknik alanları vb. pek çok değeri ile adeta bir cennet konumundadır. Bizler, Edremit’in sahip olduğu tüm potansiyelleriyle birlikte yılın 12 ayında ve her mevsim turizm yapılan bir yer haline getirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda ilçemizin sahip olduğu önemli bir potansiyel olan termali ön plana çıkararak insanlarımızın bu sektörden doğrudan fayda sağlar hale gelmesi için hep birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda 2019 yılında 4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’nin Edremit’te yapılıyor olması termal olanaklarımızın tüm dünyaya duyurulması bakımından büyük bir fırsattır” dedi.

Türkiye’nin termal kaynaklarını ve turizm değerlerini ortaya çıkaran 5.Uluslararası Termal Turizm Zirvesi 2020 Eylül ayında Eskişehir’de yapılacak. Dünyanın sağlık turizmcilerini bir araya getiren Balıkesir Edremit’te düzenlenen 4.Uluslararası Termal Turizm Zirvesi Gala Yemeği’nde zirvenin yeni adayının Eskişehir olduğunu açıklayan Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Derneği- THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Zirve ile ilgili anlaşma plaketi ve bayrak devirini Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’dan Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca’ya yaptı. Böylece zirve  bayrağı Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı- BEBKA yöneticilerine sunuldu.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.