ENSAR AYTEKİN’DEN BALIKESİRSPOR SORULARI « 10Balikesir

21 Eylül 2021 - 23:28

ENSAR AYTEKİN’DEN BALIKESİRSPOR SORULARI

ENSAR AYTEKİN’DEN BALIKESİRSPOR SORULARI
Son Güncelleme :

10 Şubat 2020 - 13:58

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na Balıkesirspor’un durumunu yazılı soru önergesi ile sordu.

Balıkesirspor’un mali kriz yaşadığı ve taraftarların siyasilere destek çağrısında bulunduğu bu günlerde CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na Balıkesirspor hakkında yazılı soru önergesi verdi. Önergede AKP’nin bir çok şehrin takımına devletin imkanları ile destekler yaptığını vurgularken, bu konuda Balıkesirspor hakkında bir çalışmalarının olup olmadığını sordu.

 BAKANLAR SPOR KULÜPLERİ ARASINDA AYRIMCILIK YAPIYOR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Trabzonspor’u iflastan kurtardığı yönündeki açıklamalarına atıfta bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, devletin imkanlarının taraflı bir şekilde kullanıldığına işaret etti. Aytekin yapılan bu taraflı uygulamaların sporseverleri üzdüğünü söyledi. Aytekin ‘’Son dönemlerde sıkça duymakta olduğumuz spor kulüplerinin mali krizleri ne yazık ki Balıkesirsporumuz da yaşamakta. Her seçilen belediye başkanı spor kulüplerinin başlarına siyasi partilerinin temsilcilerini yönetici olarak görevlendirmesi sporda liyakat ilkesini de alt üst etmiştir. Gelmiş olduğumuz nokta sporun siyasallaşmasından kaynaklanmaktadır’ dedi.

 

BALKES’E SON 5 YILDA NE GİBİ YARDIMLAR YAPTINIZ?

Yazılı soru önergesinde Balıkesirspor’a son beş yılda ayni ve nakdi yardımların neler olduğunu soran Ensar Aytekin, Balıkesirspor’un yaşamış olduğu mali kriz ile ilgili bir çalışmanın olup olmadığını sordu. Sorularının içerisinde Balıkesir Atatürk Stadyumunun yenilenmesi de bulunuyor.

 

BALIKESİRSPOR KİMSESİZ KALDI

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin sözlerine söyle devam etti ‘’Balıkesir’in yaşamakta olduğu bu sorunlar bizleri ciddi derece üzmektedir. Taraftar gruplarının destek çağrısı yerinde ve haklı bir çağrıdır. Sporun AKP döneminde siyasallaşması haklı olarak taraftarları siyasetçilere yönlendirmektedir. Muhalefet milletvekilleri olarak elimizden gelen tüm gayreti sergilemeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Ancak bilinmesini isterim ki siyasallaştırılan bu spor kulüplerine önce yerel yöneticilerin sahip çıkması gerekiyor. Kulübün AKP’li yöneticiler tarafından yönetildiği son 5 yıla bakıldığında adeta ‘Balıkesirspor’u bitirin’ talimatı almışçasına çalışmalar yapılmakta olduğu görülecektir. Bu nedenle yerel yöneticilere de buradan seslenmek istiyorum. Üzerlerine düşen görevleri eksiksiz yapmalılar. Ellerini taşın altına koymalılar’’ dedi.

 

*************

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem KASAPOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Ensar AYTEKİN  Balıkesir Milletvekili

 

Görev yapmış ve yapmakta olan birçok Bakanın seçim bölgelerinin spor kulüplerine ayni ve nakdi yardımlar yaptığı bilinmektedir. Bu durumun son örneği ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Trabzonspor kulübünü iflastan kurtardığı yönünde yaptığı açıklamalarıdır. Yapılan yardımların spor kulüpleri arasında haksız rekabet oluşturması ise kamuoyunda sporseverlerin büyük tepkisine neden olmuştur. Seçim bölgem olan Balıkesir’in spor kulübü Balıkesirspor’un da son dönemlerde ciddi bir mali kriz içerisinde olduğu tüm şehir tarafından bilinmektedir.

 

Bu bağlamda;

Kamuoyunda iddia edildiği gibi yürütmenin içerisinde yer alan Bakanların seçim bölgelerinin spor kulüplerine Bakanlığınız aracılığı ile ayni ve nakdi yardımları olmuş mudur?

Bu yardımlar olduysa Balıkesirspor’a da bu yardımları yapmayı düşünüyor musunuz?

Son 5 yıllık süre içerisinde Balıkesirspor a ayni ve nakdi yönde ne gibi desteklerde bulundunuz?

Balıkesirspor’un kullanmakta olduğu Balıkesir Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesi adına yürütmekte olduğunuz bir çalışma var mıdır?

Mali kriz içerisinde olan Balıkesirspor ve Anadolu’nun diğer spor kulüpleri ile ilgili bir projeniz var mıdır?

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.