GİRAY BULAK’TAN BALIKESİRSPOR’LA İLGİLİ AÇIKLAMALAR « 10Balikesir

28 Ocak 2022 - 22:24

GİRAY BULAK’TAN BALIKESİRSPOR’LA İLGİLİ AÇIKLAMALAR

GİRAY BULAK’TAN BALIKESİRSPOR’LA İLGİLİ AÇIKLAMALAR
Son Güncelleme :

01 Aralık 2021 - 12:42

Balıkesirspor Teknik Direktörü Giray Bulak ligin 15’nci haftasında deplasmanda oynayacakları Ankaragücü maçı öncesinde açıklamalarda bulundu. Ankaragücü’nden korkmadıklarını belirten Giray Bulak amaçlarının Balıkesirspor’un ligden düşürmemek olduğuna dikkat çekti. Balıkesirspor’un ligdeki kötü gidişatını durdurmak için çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Teknik Direktör Giray Bulak, Ankaragücü maçının kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Bulak ligde yenilmeyecek takım bulunmadığını belirterek, önümüzdeki süreçte puanlar alarak düşme potasından uzaklaşmayı arzuladıklarını dile getirdi.

 

Ara transfer konusunda da düşüncelerini aktaran Teknik Direktör Giray Bulak, 7 tane transfer yapabileceklerini kaydetti. Transferin önemli olmadığını da belirten Bulak, mevcuttaki oyuncuları kazanmanın da bir transfer olduğunu dile getirdi. Bulak, “Transfere bakmamak lazım, herkes transfer diyor ama elinizdeki değerleri hareket haline geçirebiliyor musunuz bu da bir transferdir. Atıl oyuncuyu hareketlendirebiliyor musunuz bu da transferdir” diye konuştu.

 

“TOPYEKÜN HAREKET ETMELİYİZ”

Balıkesirspor’in ligde kalabilmesi için tüm şehrin topyekun hareket etmesi gerektiğini söyleyen Giray Bulak şunları kaydetti:

“İnşallah önümüzdeki günlerde daha güler yüzlü, daha birbirini anlayan, daha iyi puanlarla yan yana oluruz. Kolay bir iş değil tabi, ama futbol her yerde zor. İşler iyi gittiği zaman herkes yanınızda, iyi olmadığı zaman biliyorsunuz neler olabileceğini. O bakımdan kolay olmayan bir işle uğraşıyoruz. İşi düzgün yapabilmek için tabi ki bir parça iş bilgisi lazım. Onun için gecemizi gündüzümüze katıp Balıkesirspor’umuzu inşallah bu yıl ligde tutup daha sonranın planlarını yapabilmek. Bunun için hepimizin birbirimize ihtiyacı var. Bu sadece benimle, yönetimle olabilecek bir iş değil topyekun olmamız lazım burada en az bizim kadar size de büyük iş düşüyor. İnşallah bu durumu beraber kotarırız diye düşünüyorum.”

 

“ANKARAGÜCÜ YENİLMEYECEK TAKIM DEĞİL”

6 Aralık’ta oynanacak Ankaragücü maçını önemsediklerini belirten Teknik Direktör Giray Bulak, Ankaragücü’nü yenebileceklerini ifade etti. Bulak şunları dile getirdi:

“Önümüzdeki maç deplasmanda Ankaragücü ile oynuyoruz. Şu anda Cedric cezalı durumda. Sakatlarımız var. Hüseyin ve Peter sakat. Peter’i zaten kural gereği oynatamıyorduk. Onun dışında Andaç aşağı yukarı düzeldi. Şu anda fazla sorunumuz yok. İnşallah bu hafta galip gelmeyi istiyoruz. İlk çalışmamızı bugün yaptık (dün) maçımızı Cuma yaptığımız için Cumartesi-Pazar dinlendik ve önümüzdeki maçı Pazartesi günü oynayacağız. Pazar günü sabah erkenden yola çıkacağız, orada bir çalışma yapacağız, sonra maçımızı oynayacağız. Bilindiği gibi şampiyonluğa oynayan bir Ankaragücü var. Ama biz Menemen maçını oynadıktan sonra Altınordu-Manisa maçını izledik. Altınordu Manisaspor’a 1-0 yenildi ama o Altınordu bu hafta Ankaragücü’nü yendi. Bizim çok zorladığımız Menemenspor deplasmanda Kocaelispor’u 2-1 yendi. Bandırma Keçiören’e yenildi, Eyüp, Ümraniyespor yenildi. Şampiyonluğa oynayan takımlar pekâlâ yenilebiliyor. Demek ki bu ligde yenilmeyecek veya sonucu belli olacak maç yok. O anlamda biz bu mukayeseyi yaparak kendimize bir yön verebiliriz. Yani Altınordu’nun yendiği Ankaragücü’nü biz niye yenmeyelim? Pekâlâ yenebiliriz. Bu bakımdan bu ligde kimin ne yapacağı belli olmaz. Böyle 5-6 puanlık farklar kapanmayacak farklar değil, yeter ki siz donanımlı olun, hazır olun. Biz hazır olacağız ve bekleyeceğiz,. Maçlarımızı tek tek oynayacağız. Bunun sonucunda ne olur derseniz ben tek tek cevap vereceğim. Yani bizim kümede kalma maçımız Ankaragücü maçıdır. Onun dışındaki Ümraniye veya Bandırma maçı bizim altı ay sonra diye cevap veririm. Ankaragücü maçından sonra Ümraniye maçımız var, ama biz o maçı hiç düşünmüyoruz. Şu anda bütün düşüncemiz Ankaragücü. Nasıl oynadıklarını biliyoruz, maçlarını izledik, oyuncularını biliyoruz, ne yapabileceklerini biliyoruz. O bakımdan hiç çekingenliğimiz yok. Çıkıp orada yenmek için her şeyimizi ortaya koyacağız.”

 

“TRANSFER TAHTASINININ AÇILMASINDA MUTABIK KALDIK”

Balıkesirspor’a gelme hikayesini paylaşan Balıkesirspor Teknik Direktörü Giray Bulak şunları söyledi:

“İstanbul’da başkan ve yönetim kurulu arkadaşlarımızla görüştüğümüzde, Balıkesirspor’u nereye taşıyabiliriz, götürebiliriz anlamında başkan tahtayı açacağız, transferimizi yapacağız dedi. Ama ben şunu da katıyorum işin içine biraz puan alırsak, rakiplere yaklaşırsak bunu yapabiliriz, bir uçurum olduktan sonra da bir anlam ifade eder mi bilmiyorum. Dürüst olmak lazım ilk başta bu bize bağlı. Oyuncuların da bunu bilmesi lazımdır. Yani şu oynayacak olduğumuz önümüzdeki maçlarda biraz katkı sağlayacak puanlardan almamız lazım. Bu hem şehri harekete geçirecek hem de takdir edersiniz yönetimi morallendirecektir, insanlar el verecektir, el tutacaktır. Bunu yaptığımızda biz de yönetime yardım etmiş olacağız puansal anlamda. Onun neticesinde de transferlerimizi yapacağız. 6-7 transfer konuştuk yapabilir miyiz diye, yaparız denildi. Bu konuda mutabakata vardık. İnşallah önümüzdeki günlerde bu daha da netleşecek. Ama biz hazırlığımızı yapıyoruz. Yani nerelere eksiğimiz var, nerelere takviye yapacağız bunun hazırlığını yapıyoruz. Transfer tahtası açılmazsa Giray Hoca kalacak mı sorusunu bugünden yanıtlamak zor. Bunun cevabını şimdiden verirsem bağlayıcı olur ve takımın alacak olduğu sonuçları da etkiler. Ama biz negatif düşünmüyoruz pozitif düşünüyoruz. Biz bu ligde kalacağız üzerine hesabımızı yapıyoruz. Buna göre konuşuyoruz diğerlerini hiç konuşmak istemiyorum.”

 

“1,5 PUAN ORTALAMASINI TUTTURMAMIZ LAZIM”

Balıkesirspor’un içinde bulunduğu durum hakkında da açıklamalarda bulunan Giray Bulak, sezon sonuna kadar 1,5 puan ortalamasını yakalamak zorunda olduklarını belirtti. Bulak şunları ifade etti:

“Takıma geldiğimde 34 tane oyuncumuz vardı. 3-4 gün çalıştıktan sonra U-19’a yaşları tutan oyuncularımızı oraya gönderdik. Bir parça daha az oyuncuyla çalışmaya başladık. Çünkü daha verimli çalışabilmemiz için sayının inmesi lazımdı. Geldiğimde oyuncu grubu moralsizdi doğru puansal anlamda eksik kaldığımız için. Ama şimdi bir parça daha iyiler. Oturup konuşuyoruz, sürekli toplantılar yapıyoruz. Taktiksel anlamda yüklemelerimizi yapıyoruz. Fiziksel anlamda eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Yani oyuncuya planlama doğrultusunda çok yükleme yapılıyor, onlar da buna cevap veriyor. Tabi iyi beslenmeleri, istirahat etmeleri, kafaları kulüpte maçta olması lazım. Bunların konuşmasını toplantılarda hep yapıyoruz. Antrenmanlarda cevaplar hep iyi geliyor. Daha agresif olmamız lazım, daha takım oyunu oynamamız lazım. Tabi atak oynama isteğimiz oyuncularımıza da bağlı. Savunmada bazı düzenlemeler yapıyoruz. Gol yemeyen birtakım olmamız lazım. Takdir edersiniz ki attığımız 1 gol ortalamasıyla oynuyoruz, 2 gol yiyerek devam ediyoruz, yarım puan ortalamasıyla oynuyoruz. Ligde kalabilmemiz için minimum 1,2 puanı tutturmamız lazım. Yarım puanda 1,2 ortalamayı tutturmak biraz kolay değil. Bundan sonra aşağı yukarı 1,5 puan ortalamasıyla oynamamız lazım. Bu puanları tutturabilmemiz için puana göre gol yemememiz, gol atmamız lazım. Gol oranlarının dağılması lazım ama biz çok da gol atamadığımız için biraz oransız oynuyoruz. Yani santraforlarımızın 11-12 gol atması lazım, açık oyuncularımızın 7-8 gol atması lazım, orta saha oyuncularımızın 5-6 gol atması lazım. Bizim bunları iyileştirmemiz lazım veya pozitif oyunculara yönelmemiz lazım. Kolay değil. Bunun yanında çok atak yamamamız lazım. Hemen her maçta gol yemişiz, ene son maçta gol yemedik. Bu iyi. Çok pozisyon vermedik, bu iyi. Bulduğumuz pozisyonları değerlendirmemiz lazım. Şimdi biraz daha sanki taraftarımızın kafası hem geriye hem ileriye bakacak oyun oynuyoruz. Daha önce hep bizim kaleye bakıp oynuyorduk. Çünkü çok atak yiyorduk. Şimdi biraz daha öne bakarak oynayacağız diye düşünüyorum.”

 

“HÜCUM FUTBOL OYNAYACAĞIZ”

Bundan sonraki haftalarda hücum futbol anlayışını edineceklerinin altını çizen Teknik Direktör Giray Bulak şu değerlendirmede bulundu:

“Ligde iç saha dış saha diye bir şey kalmadı. Takımlar içeride ve dışarıda artık aynı tempoyla oynuyor. Bizim için Menemen maçı nasılsa Manisa maçını da aynı şekilde oynadık. Yani hücum yapacağız anlamında oynadık. Ankaragücü maçında da kesinlikle öyle oynayacağız. Kesinlikle savunma yapmayacağız, hücum oynayacağız. Onlar ne kadar hücum istiyorsa biz de onlardan daha fazla hücum yapacağız çünkü bizim daha fazla puana ihtiyacımız var. Onun için kazanmak için oynayacağız. Hücum futbol oynarken de kontrollü futbol oynayacağız. Yani önce gol yemeyeceğiz. Bir gol attıktan sonra maçı kurtarmak daha kolay ama bir gol yedikten sonra iki gol atamanız lazım ama bu biraz daha zor. Sürekli gol yememeyi öğrenmemiz ve o düzende oynamamız lazım. Kontrollü oyun yapmazsanız bu sefer dengesiz oyun oluyor. Dengesiz oyun size çok daha pahalıya mal oluyor. Biz daha çok konuşan, iletişim kuran ekip yaratmak istiyoruz. Yani birbiriyle o ilişkiyi geliştirebilen bir ekip yapmak istiyoruz. Onun için bunları yapacağız. Oyuncuların çalışmalarını iyi olarak sezinliyorum. İnşallah olacak diye düşünüyorum.”

 

“TRANSFERE BAKMAMAK LAZIM”

Ara transfer konusuna da değinen Balıkesirspor Teknik direktörü Giray Bulak, transfer döneminde izleyecekleri yol hakkında şunları kaydetti:

“Transfer tahtası açılınca bence 7 tane oyuncu almak yeterli. Zaten yeteri kadar yabancı oyuncumuz var. Ara transferde yabancı oyuncu alırsanız mevcuttan eksiltme yapacaksınız. Onun için yabancı oyuncu almak kolay bir şey değil. Bir defa elinizdekiyle anlaşacaksınız, onu bırakacak yerine yabancı alacaksınız. Transfer farklı bir şeydir. Siz istersiniz, karşı taraf istemez, karşı taraf ister siz istemezsiniz iki tarafında gönlü olacak. Devre arası transfer yapmak zordur. Zaman kısa, zaman dar uyum ne olacak, oynayan oyuncuyu getirebilecek misiniz, oynayamayan oyuncuyu hazırlayabilecek misiniz? Bunlar zor şeyler. Transfere bakmamak lazım, herkes transfer diyor ama elinizdeki değerleri hareket haline geçirebiliyor musunuz bu da bir transferdir. Atıl oyuncuyu hareketlendirebiliyor musunuz bu da transferdir. Bu oyuncuların çoğu bu ligde oynamış oyuncular, belli sebeplerden dolayı bu seviyeye gelmişiz. Alacak olduğumuz oyuncu senin oyuncundan çok daha farklı oyuncuysa sana katkı sağlar. Çok da farklı değilse eldeki oyuncuyu değerlendirmekte fayda vardır. Eğer kaybolan dinamikleri hayata geçirebilirsek belki de onlar da bir transfer sayılır. Sadece transfer etmek değil içerideki oyuncuyu hareketlendirmek o da transferdir diye düşünüyorum. U-19 takımındaki gol kralı olan Peter bizimle idmanlara çıkıyor. Biraz sakatlığı vardı çok göremedik. Peter bizimle idmanlara çıkıyor U-19 ile maçlara katılıyordu. Bu hafta istedim oynatmayı ama sakatlıktan yeni çıktığı için göndermedik. Çok güçlü, kuvvetli bir oyuncu. Ama teknik anlamda daha seviyesi nedir antrenmanlarda göremedik. Herhalde 3-5 gün sonra hazır hale gelecek ve çok daha net göreceğiz. Zaten prosedür gereği oynatamıyoruz. İkinci yarı oynatma şansımız var. O da bir transfer mesela ama bunlar çok genç oyuncu. Bizim genelde eski yabancılarımız yaşlı Vukoviç, Foxi, Otoo gibi. Yeni gelenler arasında Bejzak yaşlı. Ama diğer oyuncularımız Cedric. Abraham, Peter, Bilali genç oyuncular.”

FİKSTÜR - 04 Şubat 2022 Cuma

Tümünü Gör

20:00

İttifak Holding KonyasporvsGZT Giresunspor

20:00

Yukatel KayserisporvsAtakaş Hatayspor

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
# TAKIMLAR O AV P
1 Trabzonspor 23 24 54
2 İttifak Holding Konyaspor 22 18 45
3 Aytemiz Alanyaspor 23 8 38
4 Adana Demirspor 23 10 37
5 Fenerbahçe 23 8 37
6 Beşiktaş 23 4 36
7 Atakaş Hatayspor 23 -2 36
8 Medipol Başakşehir 22 8 34
9 Gaziantep FK 22 -1 32
10 Demir Grup Sivasspor 23 6 31
11 Yukatel Kayserispor 23 -1 31
12 VavaCars Fatih Karagümrük 23 -7 30
13 Kasımpaşa 23 -1 27
14 Göztepe 23 -3 27
15 Galatasaray 23 -5 27
16 GZT Giresunspor 23 -3 26
17 Fraport TAV Antalyaspor 23 -11 24
18 Çaykur Rizespor 23 -18 22
19 Altay 23 -14 18
20 Öznur Kablo Yeni Malatyaspor 22 -20 16
# TAKIMLAR O AV P
1 Bereket Sigorta Ümraniyespor 21 20 45
2 MKE Ankaragücü 21 18 45
3 BB Erzurumspor 21 10 38
4 Royal Hastanesi Bandırmaspor 21 13 36
5 İstanbulspor 21 10 36
6 Eyüpspor 20 8 36
7 Yılport Samsunspor 20 8 33
8 Adanaspor 21 5 32
9 Manisa FK 21 -2 28
10 Tuzlaspor 20 1 27
11 Ankara Keçiörengücü 21 -4 26
12 Gençlerbirliği 21 -8 26
13 Beypiliç Boluspor 19 0 24
14 Kocaelispor 21 -8 24
15 Nasadoge Menemenspor 21 -11 23
16 Altınordu 21 -18 22
17 Bursaspor 20 -8 20
18 Altaş Denizlispor 21 -12 19
19 Balıkesirspor 20 -22 8
# TAKIMLAR O AV P
1 Pendikspor 18 13 42
2 Bucaspor 1928 19 7 31
3 Amed Sportif Faaliyetler 19 4 30
4 Nazilli Belediyespor 19 2 28
5 Isparta 32 Spor 19 5 28
6 Kırklarelispor 19 9 28
7 Ankara Demirspor 19 2 27
8 Şanlıurfaspor 19 2 26
9 Kırşehir Belediyespor 19 4 26
10 Anagold 24Erzincanspor 18 6 26
11 Pazarspor 19 -4 25
12 Uşakspor A.Ş. 18 -2 25
13 Akhisarspor 19 -4 23
14 CriptoSwaps Zonguldak Kömürspor 19 -7 22
15 Tarsus İdman Yurdu 19 -3 21
16 Karatay Termal 1922 Konyaspor 19 -4 19
17 Eskişehirspor 19 -20 16
18 TECO Karacabey Belediyespor 18 -10 16
19 GMG Kastamonuspor 0 0 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Sakaryaspor 21 32 48
2 1461 Trabzon FK 21 17 43
3 Sivas Belediyespor 21 22 40
4 Afjet Afyonspor 20 17 37
5 Bodrumspor 21 15 37
6 An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 21 7 37
7 Somaspor 20 10 35
8 Çorum FK 21 13 34
9 Silahtaroğlu Vanspor FK 20 0 32
10 Ankaraspor 21 8 31
11 Serik Belediyespor 21 -2 29
12 İnegölspor 21 -5 27
13 Diyarbekirspor 21 -1 25
14 Etimesgut Belediyespor 21 -5 25
15 Turgutluspor 21 -12 23
16 Adıyaman FK 20 -11 19
17 Sarıyer 21 -12 18
18 Ergene Velimeşespor 21 -20 18
19 Kahramanmaraşspor 21 -36 12
20 Niğde Anadolu FK 21 -37 7
# TAKIMLAR O AV P
1 Manchester City 6 8 12
2 Paris St Germain 6 5 11
3 RB Leipzig 6 1 7
4 Club Brugge 6 -14 4