TATİL.. TURİZM.. TARİH.. GASTRONOMİ.. AYVALIK « 10Balikesir

25 Ekim 2021 - 10:23

TATİL.. TURİZM.. TARİH.. GASTRONOMİ.. AYVALIK

Son Güncelleme :

29 Haziran 2018 - 16:54

79 views
TATİL.. TURİZM.. TARİH.. GASTRONOMİ.. AYVALIK

ULAŞ SÜRMELİOĞLU

BALIKESİR, yaz turizmi bakımından gelişmiş Türkiye’deki sayılı şehirlerden biridir. Hem Ege hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olması ve iklim şartları bakımından birçok yerli turist yaz tatili için Balıkesir’i tercih etmektedir. Yabancı turist çekme konusunda henüz Antalya’nın yanına yaklaşabilen başka şehir yok. Ege bölgesini turistlerin tercih etme sebebi sadece denizi ve güneşi değil elbette. Bölgenin tarihi dokusu, insanların misafirperverliği ve sıcakkanlılığı, kültür farklılıkları ve yemekleri de tercih edilebilirlikte etken olarak gösterilmektedir.

Yaz dönemlerinde nüfus patlaması yaşanan kıyı şeritlerinde bir numara olarak kabul edilen bir Bodrum vardı 10 yıl kadar önce. Bunun en büyük sebebi, denizi, tarihi dokuyu ve eğlence hayatını bağdaştıran tek bir nokta olmasıydı. Bodrum Barlar Sokağı olarak adlandırılan mevki, hem denize hem de Bodrum Kalesine çok yakın bir konumdadır. Bu sebeple tarihi dokuyu incelemek için gelen yabancı turistlerin aynı zamanda sosyalleşebileceği ve eğlenebileceği bir noktanın bulunmasıdır. Yıllar geçtikçe Bodrum’u ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı azaldı ve insanlar yeni bir gözde nokta olan Çeşme’yi tercih etmeye başladılar. Bunun sebebi ise şüphesiz ki bölgenin doğallığı ve bozulmayan kültürel yapısıdır. Ülkedeki genç nüfusun fazla olmasından dolayı, Çeşme insanları gece ya da gündüz ayırt etmeden eğlendirebilmenin yolunu bulmuştur. Bölgede yapılan festivaller ve konserler de, Çeşme’nin turizm açısından gelişmesine olanak sağlamıştır.

Balıkesir insanının tatil dendiğinde aklınla gelen yerler, Ayvalık, Edremit ve Erdek’tir. Erdek yıllar önce  tatil için tercih edilen noktaların başında gelmekteydi. Uzun sahil şeridinden dolayı insanların uğrak noktasıydı. Gün geçtikçe Marmara Denizi’nin kirlenmesi Erdek’teki turizmi olumsuz etkilemiş ve o bölgeye tatile giden turistlerin rotasını Edremit ve Ayvalık’a çevirmiştir. Yaz nüfusu olarak her yıl bir önceki yılın üzerine çıkan Edremit, Altınoluk Mahallesindeki sahilin kordona çevrilmesiyle birlikte, tatile gelen genç nüfusun oranını bir hayli azaltmıştır.

Yıllardan beri bilinen ama çok geniş kitlelere adını duyuramayan Ayvalık, turizm açısından gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Ayvalık sadece yaz turizmi için değil, tarihi dokusundan olayı her mevsimde ziyaret edilen bir yerdir. Özellikle Anadolu ve Ege mutfağının füzyonuyla birlikte, gastronomi turizmi için de büyük bir çekim noktası olmuştur. Yakın bölgelerde yaşayan insanların, keyifli zaman geçirmek için günü birlik olarak da ziyaret ettikleri bir konumdur. Özellikle akşam yemeği içini kalkıp Ayvalık’a giden insanların sayısı bir hayli fazladır. Bu durum Ayvalık’taki Gastronomi Turizmi’nin gelişmesine olanak sağlayacak yegane faktörlerin başında gelmektedir.

Döviz kuru baz alındığında Türkiye, yabancı turistler için vazgeçilmez bir tatil noktası olacaktır. Ayvalık ise, bulunduğu konum itibarı ile batıdan gelen birçok turistin uğrak noktası olacaktır. Balıkesir’de Gastronomiye önem verilen şehirlerin başında Ayvalık gelmektedir. Kendine has bir kültür oluşturmuş ve bunu Türkiye’ye tanıtabilmiştir. Bundan sonraki hedef ise Ayvalık’ı  uluslararası düzeyde tanınırlık seviyesine ulaştırmaktır. Yerli ya da yabancı kimseden mahrum bırakılmamalıdır Ayvalık.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.